Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pochodząca z Sicin artystka Dorota Koziara zaprojektowała tkaniny do najnowszej kolekcji ubrań firmy Tatuum

Anna Machowska
Anna Machowska
materiały prasowe Tatuum
Dorota Koziara, pochodząca z Sicin znana projektantka, architektka wnętrz i designarka, podjęła współpracę z polską marką modową Tatuum. Efektem ich wspólnych działań są tkaniny, które wykorzystano w najnowszej, limitowanej kolekcji NeoFolk. Ubrania z tej kolekcji, stworzone z myślą o sezonie wiosenno-letnim, trafią do sprzedaży właśnie dziś, czyli w poniedziałek 29 marca.

NeoFolk to wyjątkowa kolekcja, bo inspirowana polską tradycją ludową. Tatuum na współpracę z Dorotą Koziarą zdecydowało się nieprzypadkowo, bo to właśnie ona powszechnie uznawana jest i nazywana ambasadorką polskiego designu na świecie. Wszystkie jej prace, z zakresu różnorodnych dziedzin projektowania i sztuki, doceniane są na arenie międzynarodowej.

W ramach przygotowania tkanin do kolekcji NeoFolk Dorota Koziara odbyła podróż po Polsce. Jej celem było poszukiwanie tradycji. Odwiedziła więc wiele muzeów etnograficznych, skansenów, a przy okazji odbyła szereg rozmów z etnografami oraz rzemieślnikami zajmującymi się zanikającymi zawodami. Jej podróż była swoistym polem badawczym, które później stało się bazą do stworzenia kolekcji tkanin dla Tatuum. W najnowszej kolekcji wiosenno-letniej znajdujemy wzory inspirowane wybranymi motywami dekoracyjnymi haftów typowych dla Kaszub, Pałuk, łowickimi pasiakami i wycinankami czy typowym dla stroju krakowskiego pawim oczkiem.

- Polska tradycja ludowa jest prawdziwą krainą intensywnych, kontrastujących ze sobą kolorów. Wśród naszych korzeni mamy kulturę Kaszub, bardzo ascetyczną, której architektura jest najczęściej biało-czarna; we wnętrzach pojawia się skromnie kolor, a w strojach - zestawienia czerni z bielą i dodatkowo ostrą czerwienią – mówi Dorota Koziara. - To bardzo surowe, ale zarazem eleganckie zestawienia. Jadąc dalej, wybiórczo napotykamy dość surową w kolorystyce, pełną elegancji Wielkopolskę i odważną wielobarwność: zaczynając od Łowicza, czyli środkowej Polski, przez okolice kieleckie, Kraków i Małopolskę, Śląsk; im dalej na południe i wschód, tym więcej koloru.

Dodajmy jeszcze, że w ramach kolekcji NeoFolk powstała również kolekcja jedwabnych chust autorstwa Doroty Koziary, które, podobnie jak tkaniny na ubrania, są współczesną interpretacją polskiej tradycji ludowej.

Pochodząca z Sicin artystka Dorota Koziara zaprojektowała tk...

Pochodząca z Sicin artystka jest jedną z najbardziej uznanych polskich projektantek i architektek wnętrz. Od lat promuje polskie firmy, będąc dyrektorem artystycznym i kuratorem wystaw ich marek, na arenach międzynarodowych.

Dorota Koziara z wyróżnieniem skończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, później kontynuowała naukę w Rzymie, gdzie spotkała Alessandro Mendiniego. Mistrz i ikona światowego designu zaproponował jej pracę w swoim atelier. Spędziła w nim 10 lat. Od kilkunastu lat pracuje już samodzielnie, od 2005 główną siedzibą jej studia jest Mediolan. Współpracuje z wieloma znanymi firmami m.in.: Venini, Fiorucci, Hermes, Swarowski, Fiat, Redd’s, Du Pont, Noti, Slamp, Krono czy Christian Dior, który jej świeczniki z kolekcji Wind of Salento zamówił na wyłączność. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, a jej prace zostały zaprezentowane na licznych wystawach w Polsce i zagranicą w tym w: Mediolanie, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie, Tokio oraz Zurychu.

Więcej o Dorocie Koziarze pisaliśmy TUTAJ.

Siciny. Dorota Koziara, znana artystka i projektantka, jedną...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto