PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Artykuł sponsorowany

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
Rozwijanie nowoczesnych, ekologicznych źródeł produkcji energii i ciepła, optymalizacja procesów produkcyjnych i zarządczych oraz podnoszenie efektywności funkcjonowania to najważniejsze wyzwania stojące przed PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Dwie kopalnie, trzy elektrownie i sześć elektrociepłowni tworzy jedenaście oddziałów należących do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna. W niedługim czasie spodziewane jest włączenie do spółki również Elektrowni Opole.
Oddziały spółki zlokalizowane są na terenie ośmiu województw, a siedziba spółki mieści się w Bełchatowie.
W całej spółce zatrudnionych jest ponad 22,5 tys. pracowników.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. koncentruje się na produkcji energii elektrycznej, wydobyciu węgla brunatnego oraz produkcji i dystrybucji ciepła.
Spółka wydobywa ponad 43 mln ton węgla brunatnego w skali roku, produkuje rocznie około 58 TWh energii elektrycznej i sprzedaje ponad 25,8 TGJ ciepła.

1.09.2010 r. nastąpiło połączenie 13 spółek Grupy Kapitałowej PGE wchodzących w skład linii biznesowej Energetyka Konwencjonalna. Skonsolidowana spółka pod firmą PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna jest jednym z sześciu obszarów biznesowych wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE.

Połączenie podmiotów z obszaru wydobycia i wytwarzania ma na celu usprawnienie procesu decyzyjnego w Grupie, uporządkowanie struktury kapitałowej i kompetencyjnej, a co za tym idzie usprawnienie działalności organizacji, a także obniżenie kosztów funkcjonowania poszczególnych oddziałów. Skonsolidowany podmiot będzie posiadał zdecydowanie większe możliwości inwestycyjne. Łatwiejsza stanie się wymiana pomiędzy oddziałami spółki posiadanych doświadczeń i rozwiązań, a pracownicy zyskają większe możliwości zawodowego rozwoju.
To wszystko oznacza dynamiczny rozwój spółki i wszystkich oddziałów tworzących PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Działalność spółki będzie skoncentrowana na produkcji energii i ciepła, przy równoczesnych działaniach modernizacyjnych i rozwojowych, zarówno w obszarze wydobywczym, jak i wytwórczym. Temu podporządkowane są realizowane i przygotowywane inwestycje. Już w kwietniu 2011 r. planowane jest oddanie do eksploatacji bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów. Budowę kolejnych bloków węglowych planuje się w Elektrowni Opole (dwa bloki o mocy 800-900 MW) oraz Elektrowni Turów (460 MW). W przygotowaniu są projekty budowy bloków gazowo-parowych w Zespole Elektrowni Dolna Odra, Elektrociepłowniach – Bydgoszcz i Gorzów. W Szczecinie, Rzeszowie i Bydgoszczy planowane są inwestycje, które umożliwią w tych elektrociepłowniach spalanie biomasy. Spółka prowadzi także rozpoznanie nowych złóż węgla brunatnego – w Złoczewie koło Wielunia.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział Elektrownia Bełchatów
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział Elektrownia Turów
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział Elektrociepłownia Lublin Wrotków
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział Elektrociepłownia Kielce
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział Elektrociepłownia Rzeszów
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział Elektrociepłownia Gorzów
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Oddział Elektrociepłownia Zgierz

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna
Adres siedziby: ul. 1-go Maja 63, 97-400 Bełchatów

tel. (44) 733 85 20
fax (44) 733 85 19
e-mail: [email protected]
www.elb.pl

PGE Górnictwo i Energetyka Spółka Akcyjna
Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów jest jednym z najważniejszych i największych zakładów przemysłowych Dolnego Śląska. W zakres działalności KWB Turów wchodzi głównie górnictwo i wzbogacenie węgla brunatnego, wydobywanie kruszywa i gliny, unieszkodliwianie odpadów i ochrona środowiska przed ujemnymi skutkami działalności górniczej, w tym rekultywacja terenów pogórniczych.
Złoże węgla brunatnego Turów eksploatowane jest w sposób przemysłowy metodą odkrywkową już od roku 1904. W złożu pozostało jeszcze prawie 373 mln ton zasobów przemysłowych węgla o korzystnych parametrach jakościowych, co pozwala na prognozowanie działalności Kopalni do roku 2035-40.
W miarę rozwoju kopalni zmieniały się technologie, urządzenia techniczne, środki transportu, poprawiły się warunki życia społeczności Zagłębia Turoszowskiego.
Efektem dorobku pokoleń górników turoszowskich jest dzisiejszy obraz Kopalni zatrudniającej 3.723 osoby, Kopalni nowoczesnej, perspektywicznej, stosującej najnowsze osiągnięcia techniki, liczącej się z prawami ochrony środowiska, Kopalni przygotowywanej do funkcjonowania przez następne dziesięciolecia realizowania swoich celów technicznych i funkcji społecznych. W roku 2009 Firma została wyróżniona certyfikatem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Technika
Budowa geologiczna złoża węgla brunatnego „Turów” jest niezwykle zróżnicowana i skomplikowana. Trudność w zakresie eksploatacji złoża wiąże się z jego nierównomiernym zaleganiem i wielopokładowym ułożeniem. Warunki te determinują układ technologiczny kopalni. Proces technologiczny wydobycia oparty jest na koparkach wieloczerpakowych i zwałowarkach połączonych ze sobą układem ciągów wielkogabarytowych przenośników taśmowych tworzących układy transportowe. Układ technologiczny kopalni poddawany jest ciągłej przebudowie i modernizacji zarówno pod względem technicznym, jak i technologicznym wynikającym z warunków eksploatacji złoża i postępu technicznego w przemyśle. W codziennych zmaganiach związanych z wydobyciem węgla załoga KWB Turów cały wysiłek koncentruje na procesach technologicznych, efektywnym wykorzystaniu posiadanego potencjału - jego unowocześnianiu oraz na skutecznym zarządzaniu.
Obecnie Kopalnia Węgla Brunatnego Turów jest nowoczesnym i perspektywicznym zakładem stosującym najnowsze osiągnięcia techniki. Przez następne dziesięciolecia będzie realizować swoje cele techniczne i funkcje społeczne przy pełnym poszanowaniu środowiska naturalnego.

Ekologia
Ochrona środowiska stanowi integralny element działalności Kopalni Turów. Już na etapie sporządzania projektów i założeń techniczno-ekonomicznych wszelkich inwestycji uwzględniany jest ich wpływ na środowisko i pod tym kątem dokonywana jest weryfikacja dokumentacji projektowych. Działania dotyczące ekologii mają również swój wymiar ekonomiczny. Są to szeroko zakrojone działanie perspektywiczne. Odkrywkowa eksploatacja kopalin to przede wszystkim przekształcenia terenu i zmiany w otaczającym krajobrazie, wymaga zajmowania terenów zarówno pod odkrywkę, jak i zwałowisko zewnętrzne. Obecnie w Kopalni Turów tereny zajmowane są jedynie pod odkrywkę: zwałowisko zewnętrzne osiągnęło już docelową powierzchnię. Ograniczenie ujemnego wpływu na powierzchnię terenu zajętego pod działalność górniczą odbywa się poprzez odpowiednią gospodarkę terenami, rekultywację i zagospodarowanie terenów zrekultywowanych, profilaktykę górniczą i budowlaną. Jesteśmy postrzegani jako firma wiele robiąca na rzecz poprawy środowiska. Na dowód tego w 2010 roku Kopalnia Turów została laureatem I nagrody w konkursie Polskiej Izby Ekologii w kategorii „Rekultywacja terenów zdegradowanych”, wcześniej dwukrotnie w 2004 i 2007 była w tej kategorii wyróżniana. Nagroda została przyznana za zrekultywowanie zwałowiska zewnętrznego. Rekultywacja takiego obiektu to poważny i skomplikowany problem techniczny. Wymaga prowadzenia robót przygotowawczych makroniwelacyjnych w celu prawidłowego bezpiecznego ukształtowania skarp i półek zwałowiska. Warunkuje to stateczność obiektu w celu wybudowania układu hydrotechnicznego regulującego przepływ wód opadowych, oraz wprowadzenie w późniejszym okresie planowej gospodarki leśnej.

www.kwbturow.bot.pl


PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
Oddział Elektrownia Turów

Elektrownia Turów usytuowana w Kotlinie Żytawskiej u styku granic Polski, Czech i Niemiec, pracuje nieprzerwanie od 1962 roku. Głównym zadaniem Elektrowni Turów jest wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej oraz współwytwarzanej energii cieplnej.
Idea zlokalizowania na Dolnym Śląsku dużej elektrowni cieplnej narodziła się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to analizy długookresowe wykazały możliwość szybkiego nastania niedoborów mocy i energii. Ostateczny, kompleksowy projekt Elektrowni Turów o mocy 1200 MW został zatwierdzony Uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów nr 54/59 z dnia 2 lutego 1959 roku. 31 października 1962 roku przekazano blok nr 2 do eksploatacji, a blok nr 10 30 grudnia 1971 roku. Polska stała się wówczas siódmym krajem świata, który posiadał dwustumegawatowe bloki opalane węglem brunatnym.
W latach 90-tych, wraz ze zmianami ustrojowymi kraju, zmieniała się cała polska elektroenergetyka, a także nastał kres żywotności potencjału produkcyjnego Elektrowni Turów. Dyrekcja przedsiębiorstwa podjęła wtedy niespotykane w skali europejskiej wyzwanie - modernizacja zakładu od podstaw i na własny rachunek. Modernizację rozpoczęto w czerwcu 1995 roku, a zakończono pod koniec 2004 roku. Obecnie Elektrownia Turów dysponuje mocą osiągalną 2106 MW wytwarzaną przez sześć nowoczesnych bloków z kotłami fluidalnymi oraz trzy bloki z kotłami pyłowymi o wysokiej sprawności, których parametry ekologiczne spełniają krajowe i unijne wymogi ochrony środowiska.
Rozwój technologii pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł jest jednym z kluczowych założeń polityki energetycznej Unii Europejskiej. Jedna z technologii to współspalanie biomasy w kotłach energetycznych i ciepłowniczych. W 2009 roku taką instalację uruchomiono w kotłach bloków 5 i 6 Elektrowni. Jest to postępowanie wynikające z porozumienia państw członkowskich UE wymagające realizacji pakietu klimatyczno – energetycznego 3x20. Pakiet ten określa, że do 2020 roku nastąpi redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. oraz zwiększenie efektywności wykorzystania energii - także o 20 proc. Aby sprostać tym wymaganiom Elektrownia Turów uwzględnia szereg inwestycji, a największą z nich jest budowa bloku 11, na miejsce bloków 8,9 i 10. Na obecnym etapie moc tego bloku została wstępnie określona na 460 MW. Niezwykle ważne jest to, że nowy blok będzie się charakteryzował znacznie wyższą sprawnością wytwarzania, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych światowych rozwiązań technologicznych, co sprawi, że zasoby paliwa będą wykorzystywane z najlepszą możliwą w tym przypadku do osiągnięcia efektywnością. Ponadto dzięki zastąpieniu trzech najstarszych bloków energetycznych jednym nowym spełniającym najostrzejsze wymagania ekologiczne oraz charakteryzującym się wysoką sprawnością wytwarzania energii, emisja dwutlenku węgla z Elektrowni Turów zmniejszy się średniorocznie o około 1,4 mln ton, co stanowi spadek o ok. 12% w odniesieniu do emisji CO2 z 2009r.
Elektrownia Turów od lat jest liderem wśród przedsiębiorstw energetycznych. Świadczą o tym liczne certyfikaty, wyróżnienia, tytuły i nagrody. Do najważniejszych osiągnięć zaliczyć można nagrodę przyznaną w konkursie Ministra Środowiska za wkład w ochronę środowiska naturalnego – Lider Polskiej Ekologii, wpis na Białą Listę skupiającą rzetelnych i wiarygodnych przedsiębiorców czy Medal Europejski przyznany przez Business Centre Club za wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucję energii elektrycznej. Firma z jednej strony utrzymuje prężny rozwój gospodarczy, a z drugiej dba o ochronę środowiska i zadowolenie lokalnej społeczności, czyli postępuje zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dodatkowo, w 2005 roku Elektrownia Turów, jako pierwsza w branży energetycznej, a czwarta w Polsce, dołączyła do elitarnego grona firm mogących się poszczycić akredytowanym certyfikatem Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji ZSZ-ISO.

www.elturow.bot.pl

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna
Adres siedziby: ul. 1-go Maja 63, 97-400 Bełchatów
tel. (44) 733 85 20
fax (44) 733 85 19
e-mail: [email protected]
www.elb.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Góra Nasze Miasto

Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto