Zmień te 3 nawyki i zaoszczędź na prądzie nawet 300 zł!

Materiał informacyjny Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej
Obecne ceny energii elektrycznej nie napawają optymizmem. Niestety, nie mamy na nie wpływu. Możemy jednak obniżyć nasze rachunki za prąd, stosując sprawdzone metody polecane przez specjalistów. Sprawdź, jak zaoszczędzić w prosty sposób nawet 300 zł rocznie na energii elektrycznej!

Dlaczego ceny energii elektrycznej rosną?

Rosnące ceny energii elektrycznej niepokoją każdego z nas. Do lutego 2022 r. ceny rosły z powodu spekulacji uprawnieniami do emisji CO2, a następnie z powodu agresywnej polityki Rosji. Dlaczego te czynniki tak znacząco wpływają na ceny energii? Żeby to zrozumieć, warto uświadomić sobie, że energia elektryczna jest towarem. Oczywiście specyficznym, ale jednak towarem i to rynkowym. Wpływ na jej cenę ma wiele różnych czynników, a wśród nich te najbardziej istotne, do których obecnie należy zaliczyć:

  • nadal wysoki koszt uprawnień do emisji dwutlenku węgla uwzględniany w cenie prądu;
  • wysokość cen surowców;
  • politykę Rosji, która w dużym stopniu wpływa na kształtowanie się cen energii elektrycznej w ostatnim czasie.

Wzrosty cen prądu – co robić?

Temat cen prądu od dawna obecny jest w debacie publicznej i mediach, a wraz z kolejnym wzrostami, które stanowią niestety wyraźny trend, coraz mocniej dociera również do szerokiej świadomości Polaków. Zdając sobie sprawę, że prawdopodobnie czekają nas kolejne podwyżki energii elektrycznej, szukamy sposobów na to, jak skutecznie obniżyć wysokość rachunków za prąd, nie rezygnując przy tym z dotychczasowego standardu życia. Nie jest to łatwe, ale uświadamiając sobie pewne fakty na temat energii, a także wkładając odrobinę wysiłku w oszczędzanie prądu, możemy obniżyć nasze rachunki.

3 urządzenia – 3 sprawdzone sposoby na obniżenie rachunków

Choć na ceny prądu nie mamy żadnego wpływu, na wysokość naszych rachunków już tak, i to znaczący. Analiza przygotowana przez Polską Agencję Poszanowania Energii na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej udowadnia, że dzięki zmianie codziennych nawyków dotyczących tylko 3 urządzeń elektrycznych jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet ponad 300 zł rocznie. Co to za urządzenia i jakie każde z nich może dać oszczędności? Poniżej zapoznasz się z wynikami analizy.

ZNACZĄCE OSZCZĘDNOŚCI NA ŹRÓDŁACH ŚWIATŁA

Czy wiesz, że wymieniając 10 lamp halogenowych o mocy 30 W na światła typu LED o mocy 4 W, zaoszczędzisz aż 227 zł rocznie? Kluczowa oczywiście pozostaje nadal kwestia wyłączania światła, kiedy nikt nie korzysta z pomieszczeń, a także dostosowanie oświetlenia do konkretnej sytuacji. Na przykład podczas czytania czy pracy przy biurku bardziej ekonomicznie jest zapalić małą lampkę dającą światło punktowe niż korzystać z żyrandola oświetlającego całe pomieszczenie.

Przeciwnicy LED-ów krytykują diody elektroluminescencyjne za zimne i nieprzyjemne światło. Tymczasem można bez problemu w każdym niemal sklepie z oświetleniem nabyć LED-y o przyjemnej, ciepłej barwie światła. Odpowiednik barwy żółtawego światła żarowego to 2700–3000 K (Kelvinów), a naturalnego, dziennego 3500–4000 K.
__________________________________________________________________________
Warto wiedzieć!
Roczne zużycie energii dla 10 źródeł światła typu halogen włączonych przez 3h/dobę daje 328,5 kWh poboru, czyli koszt 262,80 zł. Przy tych samych założeniach oświetlenie LED zużyje tylko 43,8 kWh, co daje koszt 35,04 zł.
__________________________________________________________________________

ZMIEŃ NAWYKI I PRASUJ ENERGOOSZCZĘDNIE

Kolejnym urządzeniem, na którym możemy sporo zaoszczędzić, jest żelazko. Codzienne prasowanie nie wymaga żelazek o dużej mocy, dlatego kupując nowy sprzęt, wybierz żelazko o mniejszej mocy. Korzystanie z takiego urządzenia może przynieść nawet 91 zł oszczędności rocznie. Warto również wiedzieć, że możesz zaoszczędzić energię, jeśli nie będziesz prasować pojedynczych ubrań, lecz jednorazowo większe ich ilości. Ważne jest także, na jakiej powierzchni prasujesz – równa i gładka pozwoli na skrócenie czasu pracy, czyli mniejsze zużycie prądu. Zwróć też uwagę na suszenie ubrań oraz ich przechowywanie – dobrze rozłożone na suszarce i przechowywane na wieszakach nie wymagają intensywnego prasowania.
__________________________________________________________________________
Warto wiedzieć!
Roczne zużycie energii przy używaniu żelazka przez 2h tygodniowo dla urządzenia o mocy 3100 W wynosi 322,4 kWh, co daje 257,92 zł, a dla żelazka o mocy 2000 W już tylko 208 kWh i 166,40 zł.
__________________________________________________________________________

KOŚ TRAWĘ RZADZIEJ – BĄDŹ EKO!

Jeśli jesteś właścicielem ogrodu z trawnikiem, warto zmniejszyć częstotliwość koszenia trawy. Zamiast 4 razy w miesiącu, użyj urządzenia raz. Da to przeciętnie 23 zł rocznie. W przypadku kosiarki istotne są także inne korzyści poza ograniczeniem zużycia prądu. Otóż rzadziej koszone trawniki mniej pylą, a także zatrzymują wilgoć i ograniczają parowanie wody z roślin i gleby. Jest to szczególnie istotne w kontekście panujących latem susz. W miastach szczególnie ważny jest także efekt obniżenia temperatury podłoża przy rzadziej koszonych trawnikach – ogranicza to powstawanie tzw. miejskich wysp ciepła.
__________________________________________________________________________
Warto wiedzieć!
Roczne zużycie energii przy 4 koszeniach w miesiącu dla 6-miesięcznego sezonu to 38,4 kWh, czyli 30,72 zł. Dla 1 koszenia w miesiącu w 6-miesięcznym sezonie zużycie energii wynosi 9,6 kWh rocznie, co odpowiada 7,68 zł.
__________________________________________________________________________

Oszczędzaj prąd – podejmij konkretne kroki

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS, prawie 70 proc. Polaków zamierza w okresie wakacyjnym zwracać większą uwagę na oszczędzanie energii elektrycznej. Świadczy to o stosunkowo wysokiej świadomości społecznej w zakresie oszczędności prądu. Niestety, jeszcze ciągle nawet najprostsze działania w tym zakresie są stosowane nadal przez zbyt małą część z nas. Mimo że zdajemy sobie sprawę, że ceny energii będą rosły w najbliższej przyszłości, a także że wysokość rachunków w dużym stopniu zależy od nas, nie wprowadzamy w życie konkretnych kroków.

Być może wynika to ze zbyt małej wiedzy na temat działań możliwych do podjęcia. Dlatego jeśli chcesz, żeby twoje deklaracje związane z oszczędnością energii przełożyły się bezpośrednio na niższe rachunki, skorzystaj np. z portalu www.liczysieenergia.pl. Dowiedz się, jak w najprostszy sposób dostosować nasze codzienne nawyki do nowej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Jak mówi Magda Smokowska, Doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej: „Tylko solidarne podejście do tematu i racjonalne zużycie energii we wszystkich obszarach życia przyniesie spodziewane efekty w postaci redukcji kosztów”.

Cytat z briefu i ze strony:
https://samorzad.pap.pl/kategoria/materialy-partnerskie/badanie-ibris-polacy-potwierdzaja-ze-zwracaja-wieksza-uwage-na

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmień te 3 nawyki i zaoszczędź na prądzie nawet 300 zł! - Nasze Miasto

Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie