Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża na szczycie Śnieżnika nie wszystkim się podoba, ale widoki z jej szczytu hipnotyzują. Zwiedzanie 2022

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Pierwotna budowla na szczycie wyglądała zupełnie inaczej. Tuż obok znajdowało się schronisko "Szwajcarka".
Pierwotna budowla na szczycie wyglądała zupełnie inaczej. Tuż obok znajdowało się schronisko "Szwajcarka". fotopolska.eu
Wieże widokowe powstają w zastraszającym tempie i trudno się dziwić- stąd najlepiej widać otaczające góry. Śnieżnik to najwyższy szczyt polskich Sudetów Wschodnich oraz Masywu Śnieżnika. Góruje pomiędzy innymi szczytami, a jego zdobycie to główny cel piechurów przybywających do Kotliny Kłodzkiej. Góra zajmuje zaszczytne miejsce wśród Korony Gór Polskich, a widoki stąd są zachwycające. Teraz można je podziwiać również z wieży

Spis treści

Historia Śnieżnika

Pierwsze wzmianki pochodzą z 1325 roku. Wtedy też wspominano szczyt, na którym granicę ustanowiono dla hrabstwa Kłodzkiego, Czech i Moraw. W każdej z tych krain góra miała nieco inną nazwę:

  • od strony kłodzkiej nazywano Śnieżnik Kłodzkim (Glatzer Schneeberg),
  • od strony czeskiej Králíckim (Grulicher Schneeberg),
  • a od morawskiej używano nazwy Spieglitzer Schneeberg (Spieglitz to obecna Nová Seninka).

Licząca 1425 m n.p.m. góra znana była piechurom i zdobywcom górskim w XVIII wieku, a pierwszego znanego wejścia dokonali książęta Henryk Pruski oraz Willhelm i Fryderyk Brunszwiccy 9 sierpnia 1765 roku. Od tego momentu wejścia tu były coraz częstsze.

W 1838 roku większa część szczytu Śnieżnika stała się własnością księżnej Marianny Orańskiej, która w 1840 roku wraz z ojcem królem Holandii Wilhelmem I weszła na szczyt. Z tej okazji 3 lata później ustawiono na Śnieżniku obelisk z odpowiednią inskrypcją. Przetrwał on niespełna 40 lat.

Zobacz również: pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

Tak wyglądała kiedyś wieża na Śnieżniku
Pierwotna budowla na szczycie wyglądała zupełnie inaczej. Tuż obok znajdowało się schronisko "Szwajcarka".fotopolska.eu

Na Śnieżniku jest schronisko

Popularność pieszych wędrówek w to miejsce wzmogła się po wybudowaniu z inicjatywy księżnej na hali schroniska "Szwajcarka" oraz poprowadzeniu do niego drogi. Obiekt powstał na południowym stoku, po stronie morawskiej. Na szczyt poprowadzono szlaki turystyczne.

Wieża widokowa na szczycie

Spłaszczona kopuła szczytu zrodziła pomysł wybudowania wieży na Śnieżniku, czyli wieży widokowej, która pozwoliłaby na lepsze krajobrazy po dotarciu na szczyt. W latach 1895-99 Kłodzkie Towarzystwo Górskie wzniosło na szczycie 33,5-metrową kamienną wieżę. Budowla zaprojektowana przez wrocławskiego architekta Felixa Henry'ego, a wzniesiona przez budowniczego Emila Giessera, składała się właściwie z dwóch połączonych pseudoobronnych wież, niższej i wyższej. Miały one symbolizować przyjaźń i braterstwo broni pomiędzy Niemcami i Austro-Węgrami.

Potężniejsze w tym układzie Niemcy to wyższa wieża, a słabsza Austria to niższa. Tą symboliką poczuli się dotknięci austriaccy Niemcy. Działające po południowej stronie granicy Morawsko- Śląskie-Sudeckie Towarzystwo Górskie budując na Pradziadzie okazałą wieżę widokową, nazwało ją "Wieżą strażniczą Habsburgów" co miało być artystyczną polemiką z budowlą śnieżnicką.

Wieży na Śnieżniku nadano imię cesarza Fryderyka Wilhelma II. Przy wieży wzniesiono mały drewniany budynek, w którym mieścił się bufet i małe schronisko. Po wojnie wieża nie miała jednak użytkownika, co spowodowało jej zniszczenie i dewastację. W 1973 roku wysadzono ją w powietrze, a w latach 90. głośno było o wybudowaniu nowej. Jednak inicjatywa nie została zrealizowana aż do dziś.

Tak wyglądała kiedyś wieża na Śnieżniku
Pierwotna budowla na szczycie wyglądała zupełnie inaczej. Tuż obok znajdowało się schronisko "Szwajcarka".fotopolska.eu

Dlaczego nowa wieża widokowa na Masywie Śnieżnika wzbudza kontrowersje?

W 2021 roku wyłoniono wykonawcę budowy wieży widokowej na szczycie Śnieżnika. Metalowa konstrukcja kształtem przypominająca blender stoi już na szczycie. W 2022 roku ma zostać przeszklona i wtedy ukończona zostanie inwestycja za 13 milionów złotych.

Wizualizacje nowej wieży widokowej powstały w 2013 roku w Pracowni Architektury "Januszówka" w Bielsku-Białej. Była tematem licznych dyskusji wśród turystów, którzy mocno wypowiadali swój sprzeciw, aby "takie coś" powstało w miejscu, gdzie kiedyś stała piękna budowla. Ostatecznie budowa ma się już ku końcowi, a widoki z niej zapierają dech w piersiach.

To jednak niejedyna wieża widokowa w Kotlinie Kłodzkiej. Łącznie jest ich 18, jednak nie wszystkie są czynne.

Śnieżnik: którymi szlakami na szczyt?

Którą trasę wybrać na najwyższy szczyt Masywu Śnieżnik? To najciekawsze propozycje z polskiej strony.

Z Przełęczy Puchaczówka

  • Przełęcz Puchaczówka – Czarna Góra – Hala pod Śnieżnikiem – Śnieżnik
  • Szlak: czerwony, zielony
  • Czas: 5 h

Ze Stronia Śląskiego

  • Stronie Śląskie – Hala pod Śnieżnikiem – Śnieżnik
  • Szlak: żółty, zielony
  • Czas: ok. 4 h

Z Kamienicy

  • Szlak: zielony
  • Czas: 5 h

Zobaczcie jakie piękne widoki roztaczają się z wieży widokowej na Śnieżniku i jak wyglądał dawniej ten szczyt!

Pierwotna budowla na szczycie wyglądała zupełnie inaczej. Tuż obok znajdowało się schronisko "Szwajcarka".

Wieża na szczycie Śnieżnika nie wszystkim się podoba, ale wi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wieża na szczycie Śnieżnika nie wszystkim się podoba, ale widoki z jej szczytu hipnotyzują. Zwiedzanie 2022 - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto