Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Górze odrestaurowano wieżę ciśnień 1915 roku. Obiekt ma służyć jako wieża widokowa

RED
Góra - Wieża ciśnień będzie wieżą widokową
Góra - Wieża ciśnień będzie wieżą widokową
Gmina Góra dzięki środkom pozyskanym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przeprowadziła kompleksową rewitalizację wodociągowej wieży ciśnień przy ul. Armii Polskiej i ul. Hirszfelda. Jest to jedna z trzech wież remontowanych przez gminę. Będzie tam punkt widokowy.

Udało się odrestaurować jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Górze. Wieża ciśnień z 1915 roku ma być teraz atrakcją dla mieszkańców i przyjezdnych, ponieważ ma być wieżą widokową.
Do tej pory gminie Góra udało się przeprowadzić renowację wieży Bramy Głogowskiej w Górze oraz wieży reliktu kościoła poewangelickiego w Czerninie.

Wieża ciśnień w w Górze po renowacji

W ramach zadania na wieży ciśnień wykonano odtworzeniową wymianę pokrycia dachowego, renowację iglicy wieńczącej, okien lukarn oraz okien w ścianach osłonowych. Odbudowano m.in. betonową rynnę, naprawiono żelbetową konstrukcję filarów i łuków oraz części ścian osłonowych, a także opierzenia i blacharskie gzymsy. Ponadto przełożono pokrycie gzymsu z uzupełnieniem ubytków oryginalną dachówką pozyskaną z dachu, uzupełniono oblicowanie z kamienia przyziemia i parteru, usunięto graffiti z cokołu i je zabezpieczono. W ramach prac przeprowadzono również renowację portalu wejściowego i drzwi frontowych, łącznie z wymianą podestu i stopni wejściowych.
We wnętrzu samej wieży zostały odnowione balustrady schodów oraz naprawione, otynkowane i pomalowane ściany osłonowe. Ponadto żelbetowa konstrukcja stropów została naprawiona, podobnie jak słupy i rygle, łącznie z historyczna instalacją wodociągową.
Obiekt po przeprowadzonych pracach ma pełnić funkcję punktu widokowego, podobnie jak wcześniej wyremontowane wieże.

Obiekt ma ponad 100 lat

Wieża ciśnień została wzniesiona w 1915 r. w stylistyce historyzmu i modernizmu, jako jeden z elementów wybudowanego w 1914 r. zakładu ujęcia i produkcji wody dla miasta, złożonego z szeregu studni głębinowych, stacji uzdatniania wody, przepompowni. Po 1945 r. wieża była nadal eksploatowana i poddawana bieżącym pracom konserwacyjnym, wyłączona z użytkowania została dopiero na początku drugiego dziesięciolecia XXI w.
Źródło: Dolnośląski Konserwator Zabytków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto