Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice etykiety, czyli jak czytać składy kosmetyków

AM
Na co zwracasz uwagę przeglądając półki z kosmetykami? Czy Twój wzrok przykuwa opakowanie czy kolorowa etykieta? Od zawsze wiadomo, że opakowanie sprzedaje produkt, a my “kupujemy oczami”. Może warto zatrzymać się na chwilę i baczniej przyjrzeć się co kryje etykieta kosmetyku? Wiemy, że studiowanie etykiety każdego kosmetyku bywa frustrujące, ale jeśli Ty nie zadbasz o swoje ciało to nikt za Ciebie tego nie zrobi.

Nasze podejście do stylu życia zmienia się. Stajemy się bardziej świadomi. Chcemy żyć w zgodzie z naturą. Odżywiać się zdrowo i być aktywnymi fizycznie przez całe życie. Zwracamy coraz większą uwagę na jakość i skład naszego pożywienia. Ten nawyk warto przełożyć także na produkty kosmetyczne.

Co zawiera etykieta kosmetyku?

Układ i treść etykiety określają przepisy. Firmy kosmetyczne nie mogą dowolnie podawać składników lub je pomijać. Na etykiecie oprócz opisu funkcji kosmetyku wymagane jest podanie składu, pojemności, serii i daty ważności produktu. Wszystkie produkty kosmetyczne podlegają notyfikacji w centralnej bazie kosmetyków dopuszczonych do sprzedaży na terenie UE.

Jak czytać etykiety?

Skład kosmetyków musi być podany wyłącznie według międzynarodowego nazewnictwa składników kosmetycznych (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) np. Argania Spinosa Kernel Oil oznacza olej arganowy. Ekstrakty pochodzenia roślinnego podawane są zgodnie z ich łacińskim nazewnictwem np. Centella Asiatica Extract oznacza ekstrakt z wąkroty azjatyckiej
Podziel listę składników (Ingredients) umieszczoną na etykiecie kosmetyku na 3 części. Pierwsza część zawiera te składniki, których w produkcie jest najwięcej. Po środku znajdziesz surowce uzupełniające. Im bliżej końca listy tym procentowa zawartość składnika ogranicza się od kilku do 0,01 procenta.
Nie wszystkie składniki można dodawać do receptur kosmetycznych w dowolnych ilościach. Dotyczy to w szczególności surowców konserwujących, aromatów, zapachów i olejków eterycznych. Regulują to przepisy obowiązujące na terenie UE.

Nienaturalny kosmetyk naturalny?

Nie od dziś wiadomo, że tańsze w produkcji są kosmetyki na bazie składników syntetycznych z domieszką surowców pochodzenia naturalnego. Efektem są produkty, które na przedniej etykiecie mają informację o składnikach pochodzenia naturalnego, a w rzeczywistości występują w składzie np. po parafinie czy silikonach co widoczne jest w składzie kosmetyku. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele tanich produktów reklamujących się jako kosmetyk np. na bazie oleju arganowego.
Porównaj etykietę kosmetyku naturalnego z tradycyjnym. W dobrych kosmetykach naturalnych najwięcej powinno być składników aktywnych. Brak w nich zbędnych substancji nazywanych potocznie wypełniaczami.

Dlaczego warto czytać etykiety kosmetyków?

Zastanów się ile kosmetyków używasz w ciągu jednego dnia? Może warto bliżej przyjrzeć się ich składowi? Czytanie etykiet daje możliwość unikania pewnych surowców i składników, których nie chcemy stosować. Na końcu składu producenci umieszczają potencjalne alergeny co jest ważną informacją dla osób ze skórą wrażliwą i alergiczną. Dzisiaj masz szeroki dostęp do kosmetyków bez parabenów, szamponów bez SLS lub kremów bez parafiny. Taka wiedza przyda się każdemu świadomemu konsumentowi, a w szczególności osobom ze skórą wrażliwą i alergiczną. Dzięki świadomemu podejściu do zakupu kosmetyków mamy mogą bardziej świadomie dbać o wrażliwą skórę dzieci.

Artykuł powstał przy współpracy z marką kosmetyków naturalnych AVEBIO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto