Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siciny. Nie będzie remontu i przebudowy pałacu. Gmina zamyka projekt i chce zwrócić unijną dotację

Anna Machowska
Anna Machowska
To już jest koniec. Po czterech przetargach, w których nie udało się wyłonić wykonawcy remontu pałacu w Sicinach, gmina zdecydowała o zamknięciu projektu i… zwróceniu unijnej dotacji. Dalsze losy zabytkowego obiektu stoją teraz pod dużym znakiem zapytania. Michał Frąckowiak, zastępca wójta gminy Niechlów, który podjął tę decyzję, mówi wprost, że pieniędzy na tak dużą inwestycję w gminnym budżecie było po prostu za mało.

- Ze względu na brak możliwości finansowych pozwalających realizację zadania zostałem zmuszony do podjęcia decyzji o zamknięciu projektu (...), a tym samym zwrocie unijnej dotacji na ten cel. Dotacja w wysokości 4,3 mln (całość projektu ponad 5 mln zł) została przyznana w lutym 2018 r. - napisał w otwartym liście do mieszkańców zastępca wójta gminy Niechlów.

Przypomnijmy, że w czwartym przetargu na remont i przebudowę zabytkowego pałacu w Sicinach, w którym miał powstać dom pomocy społecznej, wpłynęła tylko jedna oferta. Niestety, potencjalny wykonawca wycenił swoje usługi na kwotę ponad 27 mln zł, czyli kilkukrotnie większą niż gmina miał na ten cel.

- Wystąpiliśmy o zwiększenie środków do UMWD jednak nasza nadzieja na realizację słabła. Nawet gdyby przyznano nam wymagane środki na przebudowę, z tyłu głowy wciąż była groźba nieutrzymania projektu przez 5 kolejne lat ze względu na koszt utrzymania obiektu i jednostki. Szanując publiczne pieniądze postanowiłem zamknąć projekt i zwrócić dotację, żeby nie narażać budżetu gminy na koszty związane zarówno z kosztowną realizacją jak i z późniejszym utrzymaniem jednostki – wyjaśnia w liście do mieszkańców Michał Frąckowiak.

Unijną dotację na remont i przebudowę pałacu w Sicinach gmina Niechlów pozyskała jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, na początku 2018 roku. Na czele samorządu stała wówczas wójt Beata Pona, która w związku z zarzutami prokuratorskimi w innej sprawie, nie sprawuje obecnie władzy w gminie.

- Niestety, mimo idealistycznego zamysłu Pani Wójt, projekt posiadał wiele wad utrudniających jego wykonanie. Brak planu finansowego co do późniejszego utrzymania obiektu w formie DPS-u praktycznie całkowicie przekreślał szanse powodzenia. Służby techniczne zapomniały o skalkulowaniu opłacalności projektu, a zatrudnienie 25 wykwalifikowanych pracowników przy obłożeniu 30 łóżek znacznie przewyższało możliwości finansowe gminy w kwestii utrzymania w ten sposób kolejnej jednostki – stwierdził w swoim liście Michał Frąckowiak.

Pałac w Sicinach niewątpliwie pozostaje świadectwem niegdysiejszej świetności wsi. Wybudowali go jako klasztor cystersi w XVIII wieku. Powstał według projektu sławnego Karla Frantza.

Poniżej publikujemy w całości list, jaki zastępca wójta Niechlowa skierował w tej sprawie do mieszkańców.

Szanowni Państwo,
ze względu na brak możliwości finansowych pozwalających realizację zadania zostałem zmuszony do podjęcia decyzji o zamknięciu projektu „Remont i przebudowa zabytkowego pałacu w Sicinach na cele społeczne – utworzenie domu pomocy.” a tym samym zwrocie unijnej dotacji na ten cel. Dotacja w wysokości 4,3 mln (całość projektu ponad 5 mln zł) została przyznana w lutym 2018 r.

W marcu 2018 Pani Wójt podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim, w listopadzie 2018 natomiast gmina ogłosiła przetarg na przebudowę pałacu. Stanął do niego jeden wykonawca, którego oferta opiewała na około 12,6 mln złotych, co o ponad 7 mln złotych przekraczało wartość projektu. Gmina Niechlów zwróciła się do Urzędu Marszałkowskiego o zwiększenie dotacji, urząd wniosek jednak odrzucił. Jak się później okazało powodem odrzucenia wniosku o dodatkowe środki był nie zmieniony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który nie zezwalał na umieszczenie DPS-u w budynku pałacu. Informację o braku tej zmiany podjąłem gdy rozpocząłem pracę w gminie Niechlów.

Podjęliśmy próbę uratowania projektu. Ogłosiliśmy drugi przetarg. Wtedy okazało się, że nie będzie można realizować projektu ze względu na niezmieniony plan przestrzenny. W związku z tym unieważniliśmy przetarg i rozpoczęliśmy procedury związane ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Procedura planistyczna trwała niemal rok czasu. W tym okresie podejmowaliśmy szereg dodatkowych działań, żeby móc kontynuować realizację projektu. Zmienić się udało termin realizacji projektu. Potrzebowaliśmy czasu na przeprowadzenie procedury planistycznej i poszukiwania innych źródeł finansowania. Mając świadomość, że koszty rosną z miesiąca na miesiąc, że będzie nas to drożej kosztować niż zakładała wstępna koncepcja kosztorysowa projektu.
Niestety mimo idealistycznego zamysłu Pani Wójt, projekt posiadał wiele wad utrudniających jego wykonanie. Brak planu finansowego co do późniejszego utrzymania obiektu w formie DPS-u praktycznie całkowicie przekreślał szanse powodzenia. Służby techniczne zapomniały o skalkulowaniu opłacalności projektu, a zatrudnienie 25 wykwalifikowanych pracowników przy obłożeniu 30 łóżek znacznie przewyższało możliwości finansowe gminy w kwestii utrzymania w ten sposób kolejnej jednostki. Dodatkowo w lipcu 2018 - jeszcze zanim ogłoszono pierwszy przetarg na przebudowę pałacu i poznano realne koszty wykonania prac - rozpoczęto budowę drogi przy pałacu ze środków dotacji, za kwotę blisko 686 tys. złotych. Wydatkowanie tych pieniędzy ograniczyło pulę - i tak niewystarczających jak się później okazało - środków do faktycznej realizacji celu czyli zagospodarowania pałacu w Sicinach na DPS.

Mimo błędów, wad i niedociągnięć nie poddaliśmy się. Po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w styczniu 2020 roku ogłosiliśmy trzeci przetarg, do którego nie przystąpił żaden wykonawca. W lutym 2020 ogłosiliśmy czwarty przetarg. Zgłosiła się jedna firma z ofertą na ponad 27,5 mln złotych. Wystąpiliśmy o zwiększenie środków do UMWD jednak nasza nadzieja na realizację słabła. Nawet gdyby przyznano nam wymagane środki na przebudowę, z tyłu głowy wciąż była groźba nieutrzymania projektu przez 5 kolejne lat ze względu na koszt utrzymania obiektu i jednostki.

Szanując publiczne pieniądze postanowiłem zamknąć projekt i zwrócić dotację, żeby nie narażać budżetu gminy na koszty związane zarówno z kosztowną realizacją jak i z późniejszym utrzymaniem jednostki.

Michał Frąckowiak
Zastępca Wójta Gminy Niechlów

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto