Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reaktor atomowy w KGHM. Miedziowa spółka stawia kolejny krok w jego stronę

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Tomasz Zdzikot - prezes KGHM
Tomasz Zdzikot - prezes KGHM KGHM
KGHM stawia kolejny krok w stronę budowy małych reaktorów atomowych, które mają pomóc w zabezpieczeniu energetycznym potrzeb miedziowego giganta.

W ostatnich dniach miedziowa spółka złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej. Taka decyzja jest niezbędna w całym, długim procesie pozyskiwania pozwoleń administracyjnych na tego typu inwestycję w Polsce. Dopiero po jej uzyskaniu możliwe są dalsze decyzje, m.in. pozwolenia na budowę oraz przede wszystkim - decyzję o lokalizacji takiego obiektu.

W ministerstwie przychylnym okiem patrzą na starania KGHM związane z inwestycją w energię atomową.

– Energia jądrowa jest energią czystą, tanią, bezpieczną i zapewni Polsce dalszy rozwój. Zaangażowanie polskich firm w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju pozwoli nam skutecznie budować silne państwo. Dziękuję, że KGHM bardzo mocno się zaangażował w ten proces – mówi Jacek Sasin, wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

Do czasu uzyskania wszelkich decyzji spółka nie udziela jednak żadnych szczegółowych informacji - także tych dotyczących ewentualnej przyszłej lokalizacji obiektu.

– KGHM to jedna z największych polskich firm i jednocześnie jeden z największych w kraju odbiorców energii. Dlatego też oczywiste jest nasze zaangażowanie w projekty energetyczne, wśród których pierwszoplanowe znaczenie ma projekt jądrowy. To przedsięwzięcie, które będzie w przyszłości gwarancją stabilności naszego działania. Biorąc zaś pod uwagę skalę zapotrzebowania KGHM, transformacja energetyczna firmy w kierunku źródeł odnawialnych i reaktorów jądrowych, będzie też istotnym elementem całego polskiego miksu energetycznego – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

W budowie atomu KGHM współpracuje z Amerykanami

Przypomnijmy, że w 2021 roku KGHM podpisało wstępną umowę współpracy z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC - czyli dostawcą technologii jądrowej. Był to pierwszy krok do wdrożenia technologii SMR (małych reaktorów jądrowych) w ramach działalności miedziowej spółki. Według pierwotnych planów, taka elektrownia miała powstać w Polsce jeszcze w tej dekadzie.

Pisaliśmy o tym: W materiale pod tym linkiem

Warto podkreślić, że KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii, w tym aktywnie wykorzystując źródła odnawialne. Według planów rozwoju spółki do 2030 roku 50% energii elektrycznej zużywanej przez KGHM będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE.

A, że taka transformacja jest możliwa udowadnia kopalnia Sierra Gorda w Chile, która jest w 100 proc. zasilana energią z odnawialnych źródeł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Reaktor atomowy w KGHM. Miedziowa spółka stawia kolejny krok w jego stronę - Głogów Nasze Miasto

Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto