Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Produkcja srebra w KGHM wciąż rośnie. Wytapiają je w głogowskiej hucie. ZDJĘCIA

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Zdjęcia z wizyty sprzed kilku lat w Hucie Miedzi Głogów - na Wydziale Metali Szlachetnych
Zdjęcia z wizyty sprzed kilku lat w Hucie Miedzi Głogów - na Wydziale Metali Szlachetnych Kacper Chudzik
Głównym produktem KGHM jest rzecz jasna miedź, ale i metale takie jak złoto i srebro wydobywane są w kopalniach Zagłębia Miedziowego. Produkcja tego ostatniego kruszca wciąż w KGHM rośnie, a wytapia się go w hucie w Głogowie.

Jak podaje zarząd KGHM w raporcie za październik, zauważalny jest w spółce wzrost ilości produkowanego w zakładach spółki srebra. Produkcja w październiku 2023 roku wzrosła o 2 procent i wyniosła w sumie 119,7 ton. Porównywalnie przed rokiem w październiku wynosiła ona 117,8 ton. Jeszcze bardziej wzrosła natomiast sprzedaż srebra, która w październiku 2023 wyniosła 121,4 tony, podczas gdy rok wcześniej było to 99, tony.

KGHM jest jednym z czołowych producentów srebra na całym globie. Według rankingu World Silver Survey 2023 KGHM to "największa kopalnia srebra na świecie".

Srebro i złoto z KGHM wytapiane jest w Głogowie

Wydobywane w kopalniach KGHM w Zagłębiu Miedziowym srebro trafia do Huty Miedzi Głogów, w której znajduje się specjalistyczny dział przeznaczony do pozyskiwania metali takich jak srebro i złoto. Wydział Metali Szlachetnych Huty Miedzi Głogów żartobliwie nazywany jest Alcatraz... I nie ma w tym wiele przesady. Ceglany budynek oddzielony jest od reszty huty metalowym płotem. Już na starcie ochroniarze informują, żeby nie fotografować go z zewnątrz. A później jest jeszcze lepiej. W szatniach należy zostawić wszelkie metalowe przedmioty i większość urządzeń: telefony, klucze, portfele... nawet pasy z metalową sprzączką. Następnie przechodzi się przez bramkę wykrywającą metale... Wnoszony sprzęt przechodzi natomiast przez biura ochrony.

Droga powrotna łatwiejsza nie jest. Gdy tylko bramka zasygnalizuje wykrycie metalu przy wyjściu, należy poddać się dokładniejszej kontroli.

Ale zabezpieczenia są konieczne, ponieważ metale szlachetne produkowane na wydziale są bardzo cenne. Efektem końcowym produkcji są sztabki złota, gąski srebra lub granulat srebra. I tak... Srebro produkowane jest ze szlamu będącego odpadem produkcji miedzi... natomiast złoto produkowane jest z odpadów po produkcji srebra. Zarówno efekt końcowy produkcji srebra oraz złota zawiera w sobie 99,99 proc. tych metali.

Zobaczcie zdjęcia z wizyty na oddziale sprzed kilku lat

Zdjęcia z wizyty sprzed kilku lat w Hucie Miedzi Głogów - na Wydziale Metali Szlachetnych

Produkcja srebra w KGHM wciąż rośnie. Wytapiają je w głogows...

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Produkcja srebra w KGHM wciąż rośnie. Wytapiają je w głogowskiej hucie. ZDJĘCIA - Głogów Nasze Miasto

Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto