Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Renesansowy pałac na wodzie w Piotrowicach Świdnickich. Atrakcje Muzeum Techniki Rolniczej na Śląsku

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
W malowniczo położonym na wodzie renesansowym dworze obronnym w Piotrowicach Świdnickich mieści się Muzeum Techniki Rolniczej. Powstające muzeum można już w ograniczonym zakresie odwiedzać, jego ekspozycja wciąż się poszerza. Sprawdź dojazd oraz zobacz zdjęcia tego niepowtarzalnego obiektu.

Spis treści

Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich dopiero powstaje

To nowe miejsce na muzealnej mapie Dolnego Śląska, a w szczególności regionu wałbrzyskiego — okolic Świdnicy i Jaworzyny Śląskiej. Zrujnowany zamek, folwark i dwór obronny z okalającym go kompleksem w drugiej połowie XX wieku chylił się ku upadkowi, jednak w ostatniej chwili przyszedł dla niego ratunek. Od 2004 roku dzięki Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska powoli podnosi się z gruzów, gromadzi eksponaty i pomysły na urozmaicenie przyszłej oferty. Już dziś część pałacowa jest zabezpieczona, powoli odbudowywana i czaruje swoim pięknem pary, które decydują się powiedzieć "tak" w tej urokliwej okolicy, a także urządzić przyjęcie weselne w wyremontowanych zabudowaniach gospodarskich przy pałacu.

Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich. Zamek na wodzie z góry
Jego walory można też docenić jesienią, kiedy pięknych widoków nie zasłaniają liście drzewDariusz Gdesz

Do kompleksu przyjeżdżają też grupy zorganizowane pragnące urządzić piknik w sielskiej atmosferze przy odradzającym się pięknym zabytku. Samo muzeum ruszy niebawem, być może jeszcze w 2023 roku. Będzie kolejnym z klasy obiektów południowej Polski poświęconym dziedzictwu przemysłowemu. Czynne muzea uwieczniające przemysłowe osiągnięcia Śląska i będące w pieczy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska to:

  • nieodległe od Piotrowic Świdnickich Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej,
  • również dolnośląski Młyn Hilberta w Dzierżoniowie,
  • oraz spoza regionu Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach.

W przygotowaniu są trzy kolejne jednostki:

  • Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich,
  • Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Dzierżoniowie
  • oraz Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach.

Na możliwość zwiedzania tych ostatnich musimy jeszcze poczekać.

Jak dojechać do zamku w Piotrowicach Świdnickich — mapa

Piotrowice Świdnickie to wieś regionu wałbrzyskiego położona w powiedzie świdnickim, w gminie Jaworzyna Śląska. Znajdziecie ją w połowie drogi pomiędzy wzmiankowaną Jaworzyną a Żarowem. Sam zabytkowy kompleks znajduje pod numerem 63.

Prezentujemy mapę z dojazdem do rodzącego się muzeum w Piotrowicach Świdnickich

Historia pałacu w Piotrowicach Świdnickich

Budowa renesansowego zamku w Piotrowicach Świdnickich wiąże się z osobą Jacoba von Zedlitza (Sedlitza). Na miejscu zamku wodnego splądrowanego i zniszczonego podczas wojny trzydziestoletniej postanowił on wybudować w latach 1585 – 1590 nowy zamek. Zamek ten przechodził przez kolejne wieki z różnym szczęściem, na co miała wpływ kondycja finansowa jego właścicieli, to jak radzili sobie z długami i czy mieli za co wykonywać kosztowne remonty. Na przełomie XVIII i XIX wieku obiekt przejął hrabia Nikolas August Wilhelm von Burghaus, to jemu zamek zawdzięcza gruntowną przebudowę, po której nastąpił dla niego okres rozkwitu i prosperity. Do końca drugiej wojny światowej podświdnicka wieś, a także położony w niej zamek, dwór i przyległy folwark zostały rozbudowane oraz unowocześnione.

Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich. Zamek na wodzie zaprosi turystów. Zwiedzanie
Muzeum w pełni dostępne dla zwiedzających będzie w 2023 rokuDariusz Gdesz

Po wojnie Piotrowice Świdnickie straciły na znaczeniu, ich zabytkowy kompleks wraz z przyległymi dobrami marniał i popadał w ruinę. Zmniejszyła się liczba ludności tej okolicy, a zamek, dwór i folwark służyły jako część gruntów i zabudowań zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. Konserwacje dachu dworu w latach 70. nie zmieniły wiele. Dopiero przełomem dla tej miejscowości i jej zabytku stał się początek XXI wieku. Wówczas sypiące się urokliwe zabudowania zaczęły się odradzać.

Zamek w Piotrowicach Świdnickich zmienia się w Żywy Folwark

Zaczątek kolekcji eksponatów Muzeum Techniki Rolniczej w ostatnich latach mogliśmy podziwiać w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Przekazywany tam sprzęt rolniczy nie pasował do profilu tamtego obiektu, ale i te skarby gromadzono, teraz znalazły swoje miejsce w ekspozycji w Piotrowicach.

- Zbieranie eksponatów zaczęło się jeszcze za czasów, gdy istniało jedynie Muzeum Kolejnictwa i pamiętam jak w nim stały stare traktory i młockarnie. Pokazywało to, że muzeów technicznych bardzo brakuje, a społeczność ma poczucie, że pamiątki związane na przykład z rolnictwem powinny być gromadzone. Te przedmioty nam przynoszono i okazało się, że jest potrzeba otwarcia Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego, by pokazywać przemysł śląski i ratować artefakty z nim związane - wyjaśnia Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej i przedstawicielka odbudowującej piotrowicki kompleks Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Fundacja z datków i organizacji imprez komercyjnych pozyskuje fundusze na prace remontowe i adaptacyjne zamku oraz jego otoczenia. Wedle pomysłodawców piotrowickiej ekspozycji, w unikatowym dworze obronnym przekształconym w folwark powstanie tzw. Żywy Folwark, czyli muzeum, w którym pokazywana będzie historia rozwoju rolnictwa oraz to, jak wyglądało życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku. Nic zatem dziwnego, że poza maszynami i urządzeniami pomocnymi w pracy rolników w kompleksie pojawili się też jego żywi mieszkańcy. Są to owce, krowa i mieszkające w ulach rodziny pszczół.

Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich. Zamek na wodzie zaprosi turystów. Zwiedzanie
Dariusz Gdesz

Jednocześnie, wraz z powstawaniem ekspozycji Muzeum Techniki Rolniczej, ratowany jest kompleks zamkowy. Już wyremontowano i dopuszczono do użytku jedną ze stodół, gdzie przechowywane są eksponaty m.in. czynne traktory, młockarnie, bryczki konne czy lokomobile. Na ukończeniu jest remont spichlerza. Zabezpieczono również przed degradacją zamek, odtworzono jego dach, stolarkę otworową oraz stropy, a także przygotowywane są tu sale oczekujące na wystawy. Ciekawostką jest umieszczony na ostatnim piętrze zamku samolot używany przed laty do oprysków pól.

Po zakończeniu prac ekspozycja muzeum będzie się mieścić nie tylko w zamku w Piotrowicach Świdnickich, ale też w istniejących sześciu budynkach gospodarczych do niego przyległych. Działać mają stodoły, chlewnie, stajnie, kurniki, a także spichlerz i kuźnia. Co ważne, będą pełniły one swoje pierwotne funkcje. Stąd też powolne gromadzenie zwierząt hodowlanych, które mieszkały przed laty w typowych śląskich gospodarstwach.

- Całe założenie miało poza budynkami gospodarskimi również swoje dwa budynku szpitalne. My sukcesywnie każdy z nich odtwarzamy. Teraz kończymy przystosowanie dużego spichlerza, w nim będziemy mogli ugościć ponad 350 osób. Remontujemy też obecnie jeden z małych budynków dawnego szpitala. Będzie on służył po remoncie jako centrum obsługi turysty - wyjaśnia przedstawicielka fundacji.

Na polach przy kompleksie uprawiane będą rośliny charakterystyczne dla gospodarki Dolnego Śląska z przełomu XIX i XX wieku jak len i konopie, nie zabraknie też sadu z tradycyjnymi odmianami drzew owocowych.

Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich. Zamek na wodzie zaprosi turystów. Zwiedzanie
Dariusz Gdesz

Muzeum Techniki Rolniczej w zamku w Piotrowicach Świdnickich — co ze zwiedzaniem w 2022 roku?

- Dużo już udało się nam zrobić. Obiekt jest na co dzień faktycznie niedostępny, ale postanowiliśmy pokazywać podczas powstawania muzeum w wybrane dni część jego kolekcji na zewnątrz. Zawsze można do nas zadzwonić i zapytać o kolejną sposobność odwiedzenia nas. Dla zainteresowanej grupy zorganizujemy takie wejście - wyjaśnia Katarzyna Szczerbińska – Tercjak.

Zainteresowani proszeni są o kontakt z dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Można też śledzić tworzone piotrowickie muzeum w mediach społecznościowych, tam zapowiadane są imprezy plenerowe przy kompleksie. Najczęściej planowane są one na długie weekendy.

Ponad 4-hektarowy teren przy zamku jest wprost stworzony na pikniki i aktywność plenerową. Od wiosny do jesieni organizowane są tu imprezy komercyjne, służy do tego również odnowiona stodoła z powstałym zapleczem sanitarno-kuchennym. Urokliwe otoczenie zamku na wodzie przyciąga młode pary chcące rozpocząć wspólne życie od spotkania rodzinnego przy renesansowym zamku. To malownicze miejsce jest też prawdziwą perełką dla fotografów, którzy marzą o kadrach z bajkowym zabytkiem w roli głównej.

Prowadzone w ostatnich latach prace adaptacyjne kompleksu dworu i folwarku na cele planowanego Muzeum Techniki Rolniczej na Dolnym Śląsku powoli zmierzają do finału.

- Plany były takie, by muzeum działało już w 2022 roku, jednak przyszedł okres pandemii. Przez dwa trudne dla turystyki i naszej fundacji lata nie przestawaliśmy pracować nad reaktywacją Piotrowic, ale trudniej było pozyskać fundusze. Możemy jednak z dużym prawdopodobieństwem zapowiedzieć uruchomienie muzeum na 2023 rok - dodaje Katarzyna Szczerbińska- Tercjak.

Źródło: Fundacja Ochrony Dziedzictwa
Przemysłowego Śląska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto