Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieczystości nie trafią na pola

Tomasz Targański
Rozbudowa oczyszczalni ścieków na Janówku potrwa do końca 2011 roku
Rozbudowa oczyszczalni ścieków na Janówku potrwa do końca 2011 roku Fot. MPWiK
Unia dopłaci 125 mln zł do budowy oczyszczalni i innych inwestycji wodno-ściekowych.

Budowa oczyszczalni ścieków na wrocławskim Janówku to druga co do wielkości, po stadionie na Euro, inwestycja w stolicy Dolnego Śląska.
Jej koszt przekracza 500 mln złotych, a pieniądze na budowę pochodzą z trzech źródeł.
- Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaciągnęło kredyt w banku, pomógł nam również Europejski Fundusz Spójności, reszta to środki własne - mówi Konrad Antkowiak, rzecznik wrocławskiej spółki.

Mimo ostrej zimy prace przy oczyszczalni trwają bez przerwy. Wykonano wykopy pod nowoczesną suszarnię osadu, rozpoczęto rozbudowę komór rozdziału ścieków i pompowni wody technologicznej. Na bieżąco układane są kolejne odcinki sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Przebudowa oczyszczalni rozpoczęła się w lecie zeszłego roku i potrwa do końca 2011 roku. Po modernizacji Janówek będzie w stanie przyjąć dwukrotnie więcej nieczystości niż przedtem.

Uruchomiona w 2001 roku oczyszczalnia w Janówku zlokalizowana jest w północno-zachodniej części miasta. Trwająca rozbudowa oznacza dobudowanie do już istniejącego obiektu drugiej oczyszczalni. Realizowana inwestycja podwoi możliwości oczyszczalni w ciągu doby do ok. 140 000 m sześc. ścieków z terenu całej aglomeracji wrocławskiej. Oznacza to, że nadmiar nieczystości przestanie trafiać na pola irygacyjne na Osobowicach. Będzie to niewątpliwie ulga dla mieszkańców tej okolicy. Poza tym, kiedy ścieki przestaną już trafiać na osobowickie pola, teren będzie można sprzedać. W urzędzie miasta powstaje plan zagospodarowania przestrzennego tego miejsca.

Kiedy powstanie, stanie się jasne, jakie budynki będzie można tam stawiać. Jednak na jakiekolwiek inwestycje przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat. Tyle czasu potrzeba bowiem, aby rekultywować zanieczyszczone ziemie. Wiadomo już jednak, że część terenu zostanie zalesiona.
Prowadzona jest też modernizacja przepompowni w Starym Porcie przy ul. Klecz-kowskiej. Wraz z budową systemu rurociągów powstanie docelowy system oczyszczania, który zakłada skierowanie wszystkich ścieków z północnej i południowej części miasta do jednej oczyszczalni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto