Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Finisaż leszczyńskiej wystawy prac Oli Sikorskiej z Góry 2019. Artystka to 8-letnia dziewczynka z autyzmem [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
Przez trzy tygodnie w filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie odbywała się wystawa obrazów Aleksandry Sikorskiej z Góry. Artystka to 8-letnia dziewczynka z autyzmem, dla której malarstwo jest formą terapii. Tworzy niezwykłe obrazy, obok których po prostu nie sposób przejść obojętnie. W Lesznie z możliwości obejrzenia jej prac, tylko w filii nr 1, bo są one wciąż eksponowane także w budynku głównym biblioteki, skorzystało około 240 osób, w tym młodzież szkolna. Zakończenie wystawy w leszczyńskiej filii nr 1 połączono ze spotkaniem z Dominikiem Sikorskim, tatą małej malarki oraz Anną Lisowiec, poetką, która napisała tomik wierszy inspirując się twórczością Oli.

- Autyzm to bardzo szerokie pojęcie. Składa się na nie kilkaset lub nawet kilka tysięcy różnych zaburzeń. One mogą się wzajemnie przenikać i tworzyć różnego rodzaju implikacje. Nie ma dwóch takich samych autystyków, choć oczywiście są to ludzie, którzy mają często zaburzenia charakteryzujące się szeregiem podobnych objawów. Generalnie chodzi o to, że ich zmysły inaczej odbierają różnego rodzaju bodźce – wyjaśniał Dominik Sikorski.

Oli malarstwo towarzyszy od drugiego roku życia. Od początku miało pomóc jej oswoić się z dotykaniem różnych faktur.

- Razem z żoną zabiegamy o wystawy prac Oli, bo przyświeca nam ważny cel. Przede wszystkim chcemy pokazać, ze Ola choć pod różnymi względami odbiega od swoich rówieśników jest dzieckiem wyjątkowym. Tworzy przepiękne obrazy. Liczymy, że pomoże to innym, w tym rodzicom innych autystycznych dzieci, dostrzec piękno, które ich otacza. Nawet, jeśli na pierwszy rzut oka nie jest ono takie oczywiste. A nasz drugi cel to zbieranie w ten sposób środków na terapię Oli – dodał D. Sikorski.

Więcej o Oli Sikorskiej przeczytacie:

TUTAJ

8-latka z autyzmem tworzy niezwykłe dzieła. Od poniedziałku ...

Ola Sikorska miała już około 20 wystaw. W tym dwie szczególne – w Warszawie i we Wrocławiu. W stolicy Sikorscy mogli zaprezentować obrazy swojej córki w klubokawiarni „Życie jest fajne”. To pierwszy lokal w Polsce prowadzony przez dorosłych autystyków. Z kolei wrocławska wystawa 8-latki wpisana była w ramy obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Finisaż leszczyńskiej wystawy Oli Sikorskiej był też okazją do prezentacji tomiku poezji „Między palcami a ciszą.Kolory jej duszy się kołyszą ”. To tomik, który składa się z ponad 30 wierszy Anny Lisowic oraz 30 obrazów 8-letniej górowianki będących inspiracją do ich napisania.

- Moje wrodzone zamiłowanie do piękna nie pozwoliło mi przejść obojętnie obok tych obrazów. Za każdym razem, gdy na nie patrzyłam budziła się moja wyobraźnia – mówiła poetka, która podczas spotkania odczytała kilka swoich utworów.

Więcej o genezie powstania wyjątkowego tomiku „Między palcami a ciszą.Kolory jej duszy się kołyszą ” przeczytacie:

TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto