Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kronikę Góry można bezpłatnie oglądać w internecie. Znalazła się ona w zasobach Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
Kronika Góry Śląskiej i ziemi górowskiej
Miłośników historii, regionalistów, ale też każdego, komu bliskie jest jego miasto i okolice ta wiadomość musi ucieszyć. Od niedawna „Kronikę Góry Ślaskiej i ziemi górowskiej” można o dowolnej porze dnia i nocy przeglądać w internecie. I to zupełnie bezpłatnie. Przepastne księgi, opisujące dzieje Góry od 1946 roku, zostały zdigitalizowane. Znajdują się w jednym z działów regionalnych Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej, którą stworzyła Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie.

- Kronika Góry liczy około 3,5 tysiąca stron. Każda z nich skanowana była ręcznie. Ze względu na jej dużą formę musieliśmy użyć do tego skanera wielkoformatowego. Udostępniło nam go Archiwum Państwowe w Lesznie – mówi Andrzej Przewoźny z Pracowni Digitalizacji Zbiorów w ramach Działu Informacyjno-Bibliograficznego MBP w Lesznie, który osobiście skanował górowską kronikę.

Andrzej Przewoźny podkreśla, że jest to wyjątkowy dokument z wyjątkowymi zdjęciami. Zamieszczono tam w sumie około tysiąca fotografii. Część z nich jest unikatowa i nigdzie indziej ich nie znajdziemy. Niektóre z nich prezentujemy w naszej galerii. Warty podkreślenia jest też fakt, że do 1986 roku wszystkie informacje podawane w kronice zapisywane były ręcznie.

- Digitalizację Kroniki Góry wspominać będę zawsze przede wszystkim jako piękną przygodę. To nie był zwykły, mechaniczny proces. Zdarzało mi się przerywać pracę, bo wczytywałem się w skanowane zapiski. Gorąco zachęcam do obejrzenia tego dzieła w sieci. To naprawdę fascynująca lektura – przekonuje Andrzej Przewoźny.

Leszczyńska Biblioteka Cyfrowa – www.lbc.leszno.pl istnieje już od czterech lat. Można w niej znaleźć związane z Lesznem, ale też całym byłym województwem, starodruki, czasopisma, w tym „Panoramę Leszczyńską” oraz materiały dotyczące żużla. Wirtualna czytelnia ma w swojej ofercie już 4,5 tys. pozycji.

Leszczyńska MBP wyszła z propozycją zdigitalizowania „Kroniki Góry”, bo otrzymała na ten cel dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Konkretnie chodzi o zadanie pod nazwą „Powiększenie zasobów Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej z wydzieleniem działów regionalnych”.

- Wyodrębniliśmy pięć działów regionalnych. Oprócz górowskiego jest jeszcze wschowski, gostyński, krobski i rawicki. Działają one w ramach Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej, ale docelowo bibliotekarze z każdego z wymienionych regionów sami będą mogli wprowadzać swoje treści – wyjaśnia A. Przewoźny.

Dodajmy jeszcze, że wspomniany projekt powiększenia zasobów Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej realizowany jest w partnerstwie wielostronnym. Jednym z partnerów MBP w Lesznie jest Biblioteka Miejska w Górze.

„Kronikę Góry Ślaskiej i ziemi górowskiej” znajdziecie TUTAJ

Kronikę Góry można bezpłatnie oglądać w internecie. Znalazła...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto