Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra. Wybitna pedagog, emerytowana nauczycielka LO w Górze, Janina Wlaźlak skończyła 90 lat

Anna Machowska
Anna Machowska
Janina Wlaźlak, emerytowana nauczycielka języka polskiego i łaciny w LO w Górze skończyła 90 lat. Pani profesor odegrała ogromną rolę w dziejach górowskiej edukacji, a przede wszystkim miejscowego ogólniaka. Absolwenci lekcje z nią wspominają zawsze z ogromnym sentymentem. Wybitną pedagog doceniają także przedstawiciele szkoły i samorządowcy. Stąd też nie mogło ich zabraknąć z życzeniami na jej jubileuszu.

W imieniu całej społeczności górowskiej, a przede wszystkim Liceum Ogólnokształcącego w Górze, życzenia złożyły jej: starosta górowska Anna Kolibek, burmistrz Góry pani Irena Krzyszkiewicz oraz dyrektorka górowskiego liceum Magdalena Mielczarek. Panie zgodnie przyznają, że urodzinowe spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze i było okazją do wielu wspomnień związanych z wieloletnią pracą zawodową pani profesor.

- Pani Janina Wlaźlak to wyjątkowa postać w całych 75 -letnich dziejach szkoły, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, niezwykle zaangażowana w działania na rzecz szkoły i środowiska lokalnego, inicjatorka tradycji mickiewiczowskich Liceum Ogólnokształcącego w Górze – mówi Tomasz Woźniczka, nauczyciel w LO w Górze. - Niezwykle wymagająca, konsekwentna, ale też serdeczna, zawsze uchodziła i do dziś uchodzi za niekwestionowany autorytet. Osobistym przykładem zachęciła wielu uczniów do wyboru zawodu nauczyciela i ukończenia studiów humanistycznych.

Pani Janina pracę w szkole rozpoczęła 1 września 1956 roku jako nauczycielka języka polskiego, łacińskiego i zajęć fakultatywnych. Po 33 latach, dokładni 31 sierpnia 1989 roku odeszła na zasłużoną emeryturę, ale to nie oznacza, ze zerwała kontakty ze swoją ukochaną placówką i uczniami. Wciąż jeszcze prowadziła zajęcia z łaciny i chętnie gościła na szkolnych uroczystościach m.in. z okazji Święta Patrona czy Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Adamus”.

- W trakcie pracy zawodowej prowadziła koła filologiczne, polonistyczne i artystyczne, dzięki którym młodzież mogła pogłębić swoją wiedzę z zakresu literatury oraz rozwijać swoje artystyczne pasje. Przygotowała wiele spektakli i wieczornic poświęconych twórczości Adama Mickiewicza. Z jej to inicjatywy 18 września 1965 roku nadano liceum imię narodowego wieszcza – podkreśla T. Woźniczka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto