Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra. W budynku obecnego domu kultury działała łaźnia miejska. Zamknięto ją pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku

Anna Machowska
Anna Machowska
W budynku, w którym obecnie znajdują się sale dydaktyczne górowskiego domu kultury znajdowała się niegdyś łaźnia miejska. Zamknięto ją w 1986 roku, ale wanny i natryski usunięto dużo później, gdy pomieszczenia te przechodziły kompleksowy remont.

Choć łaźnię miejską w Górze zamknięto w 1986 roku w budynku wciąż stały wanny i natryski. Wyniesiono je dopiero niedawno, po kilkudziesięciu latach. Trwa bowiem kompleksowy remont tych pomieszczeń. W miejscu publicznych kąpieli powstaną nowe sale dydaktyczne górowskiego domu kultury.

Współczesna historia łaźni miejskiej w Górze sięga roku 1952. Pomieszczenia odbudowano przy okazji remontu sąsiadującego z nimi powiatowego domu kultury. Znajdowało się tam wówczas 14 wanien i tyleż samo natrysków. Jak łatwo się domyśleć początkowo łaźnia cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ciągu roku korzystało z niej od czterech nawet do ośmiu tysięcy osób.

- W kolejnych latach liczba osób korzystających z usług łaziennych jeszcze wzrosła większa. W 1957 roku było to 15,4 tys., a rok później 17,3 tys. Swoisty szczyt popularności łaźnia przeżywała w 1965 roku, gdy odwiedziło się 22 tys. osób. Jednak w 1976 roku odnotowano już niespełna 10 tys. kąpieli. Od tego czasu następował systematyczny spadek zainteresowania łaźnią, która dysponowała wówczas 17 wannami oraz 12 prysznicami i była czynna w piątki i soboty – zaznacza Mirosław Żłobiński, regionalista i kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Górze.

W 1979 roku sanepid zadecydował o zamknięciu górowskiej łaźni. Przeprowadzono tam kapitalny remont, który trwał aż dwa lat. Otwarto ją dopiero w czerwcu 1983 roku, ale wówczas większość mieszkańców miała już w domach własne łazienki. Statystki podają, że w 1984 roku korzystała z niej jedynie 15 osób tygodniowo.

Miejskie łaźnie, nie tylko w Górze, ale w większości polskich miast przeszły do historii. Było ich jednak w naszym regionie całkiem sporo. W 1975 roku – 14, 1976 – 16, a w 1979 – 11. Z publicznych kąpieli można było skorzystać również m.in. w : Gostyniu, Kościanie, Śmiglu, Lesznie, Osiecznej, Jutrosinie, Kobylinie, Rawiczu i Rydzynie.

ZOBACZCIE TAKŻE:

Góra. Pamiętacie jeszcze to miejsce? Amfiteatr u zbiegu ulic...

Góra. Miasto siedmiu cmentarzy. Są one niemym świadkiem dług...

Góra. Przy ich grobach nie ma bliskich. Zamiast krzyży czerw...

Góra. Podziemne tunele w Górze i okolicznych wsiach. Opowieś...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto