Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra. Pomnik na górowskim rynku stoi już 35 lat. Stawiano go w 1985 roku [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej/ Klimaszewski M. Lesiak J.
Pomnik Wolności, najbardziej charakterystyczny monument Góry, wiosną 2019 roku przeszedł renowację i odzyskał dawny blask. Wpisał się w historię miasta. To pod nim bowiem składane są wiązanki kwiatów przy okazji różnych ważnych świąt państwowych. Na górowskim rynku stoi już od 35 lat, choć początkowo miał zupełnie inną nazwę.

Pomnik na górowskim rynku ma ciekawą historię. Stanął w 1985 roku z inicjatywy społecznego komitetu. Jego budowę sfinansowano ze składek mieszkańców i zakładów pracy, które udostępniały materiały, transport czy sprzęt budowlany. Wśród firm, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie były m.in.:Zakład Budowlany WZSR, Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Tartak Przemysłu Leśnego czy Cukrownia.

Początkowo monument nosił nazwę Pomnika Wdzięczności, bo powstał jako hołd dla wyzwolicieli i pionierów ziemi górowskiej. Jego autorem był artysta plastyk z Rawicza, Zbigniew Łukowiak.

Pod pomnikiem złożono urny z ziemią z pól bitewnych i miejsc kaźni w okresie okupacji hitlerowskiej .

Na uroczystość odsłonięcia pomnika przybyły tłumy mieszkańców miasta i okolic oraz zaproszeni goście. W uroczystości wziął też udział oddział honorowy kompanii Wojska Polskiego okręgu dolnośląskiego.

W naszej galerii możecie zobaczyć zdjęcia z lat 1983 - 1985 dokumentujące budowę i stawianie pomnika.

Góra. Pomnik na górowskim rynku stoi już 35 lat. Stawiano go...

Po 1989 r. monument zaczął jednak budzić kontrowersje. Część osób, głównie ze środowisk solidarnościowych, odmawiała nawet składania pod nim kwiatów dla uczczenia świąt lokalnych czy państwowych. Zdecydowano więc o jego przebudowę.

Wówczas to m.in. pojawił się na nim wykonany z mosiądzu orzeł w koronie. Uznano też, że będzie on wyrazem hołdu złożonego wszystkim, którzy walczyli o wolność i demokrację. Odsłonięcia po przebudowie dokonano w 1992 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto