Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GÓRA. NIK skontrolował górowską pływalnię „Delfinek” [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
opracowanie własne NIK
Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę baseny, które powstały w ramach pierwszej edycji programu „Dolnośląski Delfinek”. Skontrolowano budowę pięciu krytych pływalni, w tym tej w Górze. Ogólna ocena jest programu pozytywna, bo uczniowie pobliskich szkół mają wreszcie, gdzie uczyć się pływać, a pozostali mieszkańcy zyskali miejsce rekreacji. Niestety, uwag też nie brakuje. Przede wszystkim na powstanie pływalni trzeba było czekać prawie rok dłużej niż początkowo zakładano, a koszty ich wybudowania i utrzymania okazały się większe niż prognozowano.

Obiekty budowane w ramach programu „Dolnośląski Delfinek” to według założenia małe, przyszkolne pływalnie. Mają nieckę pływacką o wymiarach 16,67 x 8,5 m i głębokości od 0,9m do 1,35m, co kojarzone jest z głębokością basenów rekreacyjnych. Samorząd województwa dolnośląskiego zakładał, że będą tanie w budowie i utrzymaniu. Każda miała kosztować 5 mln zł, ale prognozy te się nie sprawdziły.

- W rzeczywistości budowa każdego z basenów pochłonęła od 30% do 270% więcej niż zakładano (od 6,5 do 13,5 mln zł) – czytamy w raporcie NIK.

Wynikało to jednak z faktu, że żadna z pięciu skontrolowanych gmin nie zdecydowała się na budowę pływalni w wersji podstawowej, czyli jedynie z niecką basenową. Każda zdecydowała się na uatrakcyjnienie obiektu, co miało wpływ na wzrost kosztów inwestycji. W Górze powstała przy niej dwutorowa kręgielnia wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym.

- W ocenie NIK gminy były niejako zmuszone do rozszerzenia swojej oferty rekreacyjnej. Program zakładał bowiem, że pływalnie będą wykorzystywane nie tylko do nauki pływania dla dzieci i młodzieży, ale także będą obiektem rekreacyjnym dla mieszkańców gmin – napisano w raporcie.

Niemal wszystkie kontrolowane gminy, w tym Góra, miały problem z wykonawcami. To opóźniło i podrożyło inwestycję. W założeniach programowych jako datę zakończenia budowy pływalni wskazano 30 listopada 2017 roku. W Górze obiekt zaczęto użytkować 3 września 2018 roku.

NIK w swoim raporcie podkreśla jednak, że wszystkie nowo wybudowane pływalnie cieszą się dużym zainteresowaniem. Dowodem tego jest znaczny wzrost liczby uczniów objętych nauką pływania, a także wykorzystywanie tych obiektów na różnego typu zajęcia indywidualne i grupowe przez mieszkańców. Z tego względu NIK rekomendował Ministrowi Sportu i Turystyki rozszerzenie programu na inne województwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto