Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra. Gmina odbuduje dawne mury obronne w Górze. Samorząd pozyskał już dotację na ten cel [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
Dawne mury obronne bez wątpienia powinny być jedną z największych atrakcji w Górze. W wielu miejscach są jednak mocno zniszczone, a nawet zawalone i chluby miastu nie przynoszą. Niebawem ma się to jednak zmienić. W przyszłym roku gmina planuje odbudowę dawnych murów obronnych. Samorząd pozyskał już dotację na ten cel.

Odbudowa dawnych murów obronnych w Górze znalazła się w wykazie zadań inwestycyjnych na 2021 rok. Samorząd zarezerwował na ten cel 50 tys. zł w gminnym budżecie, a pozyskał też dofinansowanie na ten cel w wysokości ponad 56 tys. zł.

Pozyskane pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Do gminy Góra trafiły za pośrednictwem LGD „Ujście Baryczy”.

- Dziękuję LGD „Ujście Baryczy” za bardzo dobrą współpracę i dofinansowanie kolejnej inwestycji – podkreśla Irena Krzyszkiewicz, burmistrz Góry.

Odbudowa dawnych murów obronnych w Górze to inwestycja, które będzie realizowana etapami. Zaplanowane na przyszły rok prace to etap pierwszy.

- Budowę murów miejskich wraz z basztami i ufortyfikowanymi bramami, rozpoczęto po lokacji miasta w latach 1375-1477. Obwarowania miejskie składały się z 12 wież i baszt. We wschodniej i zachodniej części umocnień, na osi głównego traktu komunikacyjnego usytuowano dwie bramy – Bramę Polską łączącą się z drogą do Wielkopolski, oraz Bramę Głogowską prowadzącą do Głogowa. W momencie obwarowywania miasta, Góra była największym obszarowo miastem na Dolnym Śląsku (ok. 10 ha pow.) zamkniętym murami obronnymi – czytamy w artykule Zbigniewa Mikoluka, który ukazał się w „Kwartalniku Górowskim” w 2012 roku.

Zbigniew Mikoluk pisze też, że „w dobie fascynacji architekturą średniowieczną (II połowa XIX w.) odtworzono pierwotny przebieg murów obronnych stawiając w ich miejsce mur z zachowanej cegły średniowiecznej, a w części z nowej cegły, wymiarami zbliżonej do średniowiecznego pierwowzoru. Wykonane w XIX wieku mury mają grubość jednej cegły oraz są trzykrotnie niższe od oryginału. Widoczne odcinki oryginalnych murów średniowiecznych zachowały się: przy dawnym więzieniu, przy plebanii parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz w pobliżu nieistniejącej Bramy Polskiej (na tyłach dawnej siedziby straży pożarnej)”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto