Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra. Co z ambulatorium? Czy i kiedy powstanie? Na sesji dyskutowano o służbie zdrowia w powiecie górowskim [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
O ambulatorium dyskutowano na ostatniej sesji Rady Powiatu Górowskiego
O ambulatorium dyskutowano na ostatniej sesji Rady Powiatu Górowskiego archiwum
Choć ostatnia sesja Rady Powiatu Górowskiego upłynęła pod znakiem odwołania starosty Kazimierza Boguckiego, a co za tym idzie całego zarządu, nie można zapominać, że zwołano ją, aby omówić stan służby zdrowia w powiecie górowskim. W tym ważnym dla mieszkańców temacie wypowiadali się przede wszystkim zaproszeni na obrady goście: Dariusz Kłos, pełnomocnik dyrektora dolnośląskiego NFZ, Mirosław Sosna, prezes Nowego Szpitala we Wschowie oraz Michał Andrasiewicz, przedstawiciel wrocławskiej firmy Chemeko-System.

Były już starosta Kazimierz Bogucki od początku swojego urzędowania podkreślał, że stworzenie mieszkańcom powiatu dostępu do szerszego zakresu świadczeń medycznych jest jednym z jego priorytetów. Stąd też wyszedł z propozycją otwarcia w Górze całodobowego ambulatorium. Ma być ono namiastką zamkniętego kilka lat temu górowskiego szpitala.

Przypomnijmy, że ambulatorium ma powstać w budynku po byłej przychodni przy ulicy Armii Polskiej w Górze. Dostosowanie obiektu do świadczenia nowych jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu firmy Chemeko-System. Wrocławska spółka zadeklarowała przekazanie przynajmniej 2 mln zł na zaspokojenie pilnych potrzeb społecznych mieszkańców powiatu. W ramach tych środków finansuje w ramach darowizny m.in. remont wspomnianego budynku.

Co prawda, od pomysłu do realizacji jeszcze daleka droga, ale wiele w tym kierunku udało się zrobić. Swoją przychylność w tej sprawie zadeklarowali m.in., przedstawiciele wrocławskiego NFZ.

Można jednak też zrozumieć obawy, jakie część radnych ma w związku z tym przedsięwzięciem. Dlaczego? Choćby dlatego, że całodobowe ambulatoria to zupełnie nowe rozwiązanie.

- Póki co nie mamy takiego produktu jak ambulatorium, nie kontraktujemy takiego typu działalności – przyznał w czasie sesji Dariusz Kłos, pełnomocnik dyrektora dolnośląskiego NFZ. - Z naszej strony jest jednak deklaracja finansowania takiego ambulatorium, ale o szczegółach będziemy dopiero rozmawiać. Opieka ambulatoryjna jest po prostu tańsza i wymaga zaangażowania mniejszej liczby personelu niż w przypadku szpitala. Oczywiście, chodzi w tym przypadku o świadczenie usług całodobowo. Zabezpieczenie mieszkańców przede wszystkim pod względem urazowo-chirurgicznym.

Jednocześnie pełnomocnik NFZ przyznał, że w czasie pandemii zostały wstrzymane wszystkie postępowania konkursowe. Nie można ich ogłaszać do odwołania. I choćby z tego względu trudno podać ewentualną datę otwarcia ambulatorium w Górze.

Radnych interesowało również czy znajdą się podmioty gotowe świadczyć takie usługi dla mieszkańców powiatu górowskiego. Jednym z zainteresowanych jest Mirosław Sosna, prezes Nowego Szpitala we Wschowie.

- Deklarujemy chęć i gotowość przystąpienia do konkursu, jeśli zostanie on przez NFZ ogłoszony. Brak szpitala w powiecie górowskim sprawi, że takie ambulatorium na pewno będzie miało obłożenie – mówił z kolei Mirosław Sosna.

Prezes Nowego Szpitala we Wschowie studził jednak entuzjazm dotyczący szerokiego zakresu usług mającego powstać ambulatorium. Od razu zaznaczył jednak, że całodobowa poradnia chirurgiczna ma racje bytu w mieście wielkości Wrocławia, ale na pewno nie Góry.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto