Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra. Apel do byłych górowskich zuchów, harcerzy i instruktorów. Podzielcie się wspomnieniami. Powstaje monografia o ZHP w Górze [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
W Górze nie ma obecnie nawet jednej drużyny harcerskiej, ale przez dziesięciolecia Związek Harcerstwa Polskiego działał w mieście bardzo prężnie. Należało do niego tysiące młodych ludzi, mieszkańców całej gminy. Zostały... tylko wspomnienia. Niestety, upływający czas zaciera ich kontury. Stąd też pomysł opracowania monografii górowskiego harcerstwa. Wyszedł z nim Arkadiusz Gortych, instruktor harcerski i prezes stowarzyszenia „Młodzi Młodym” w Górze, który chce stworzyć publikację opierającą się nie tylko na dokumentach, ale przede wszystkim na opowieściach były harcerzy. Apeluje więc do wszystkich osób, które należały do ZHP w Górze o pomoc.

- O stworzeniu tej monografii myślę już od dziesięciu lat. Mam jednak świadomość, że bez relacji innych, czyli byłych zuchów, harcerzy i instruktorów będzie to tylko zbiór dat i wydarzeń, a nasze harcerstwo to było przecież coś więcej – mówi Arkadiusz Gortych. - To wspaniałe akcje, które kształtowały charaktery młodych ludzi. To obozy, które uczyły życia i dla wielu były najpiękniejszą przygodą dziecięcych lat. Harcerstwo to także miejsce, gdzie zdobywało się przyjaciół na całe życie, a czasami także miłość. Wiem co najmniej o kilku parach małżeńskich, które poznały się właśnie dzięki ZHP w Górze.

Arkadiusz Gortych podkreśla, że harcerze od samego początku bardzo angażowali się w życie miasta. Już w listopadzie 1945 roku maszerowali ulicami miasta zbierając od mieszkańców książki do biblioteki. Potem pomagali w budowie otwartego basen, a w ostatnich latach działalności hufca w szeregu akcji społecznych.

Osób, które mogłyby podzielić się z Arkadiuszem Gortychem swoimi opowieściami na pewno nie zabraknie. ZHP w Górze zaczęło działać już w 1945 roku, wraz z pojawieniem się na tych ziemiach pierwszych, polskich mieszkańców. Hufiec liczył wówczas trzy drużyny, do których należało około 100 osób. Jego szeregi szybko się jednak powiększały. Dość dodać, że już w 1957 roku liczył 37 drużyn i 1231 członków, a w 1973 było to aż 89 drużyn i 3454 członków.

Niestety, 20 lat później te liczby wyglądały już o wiele skromniej. W 1993 roku Hufiec ZHP w Górze miał tylko 19 drużyn i 452 członków. Z każdym kolejnym rokiem było gorzej. 6 września 2004 r. komendantka Chorągwi Dolnośląskiej ZHP rozwiązała Hufiec Góra, a 2 działające wciąż drużyny przyłączyła do Hufca ZHP w Wołowie. Niedługo potem przestały one działać.

- W 2006 roku przystąpiono do reaktywacji harcerstwa w Górze – przypomina Arkadiusz Gortych. - Dokładnie 27 kwietnia 2006 roku odzyskano harcówkę, która wystawiona była na sprzedaż. Harcerze znowu się do niej wprowadzili i zdjęli transparent dotyczący sprzedaży. W 2007 roku działały w Górze 3 drużyny skupiające ok. 70 osób.

W 2010 roku zorganizowano jeszcze wielką uroczystość z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce i 65-lecia harcerstwa na ziemi górowskiej. Wzięli w niej udział dawni instruktorzy, seniorzy, władze miasta. Było to jednak ostatnie wielkie przedsięwzięcie górowskiego ZHP. Z początkiem 2012 roku ostatnie dwie drużyny, ze względu na zły stan harcówki, zaprzestały działalności.

- Nie można jednak zapominać o tym, co było dobre, a było tego wiele. Podzielcie się ze mną swoimi wspomnieniami, użyczcie starych zdjęć do zeskanowania. Można się ze mną kontaktować przez profil ZHP Góra na facebooku lub napisać maila na adres [email protected]. Na każdy mail i każdą wiadomość na pewno odpowiem – deklaruje A. Gortych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto