Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Niechlów. Samorząd przystąpił do programu profilaktyki raka jelita grubego. Mieszkańcy zyskają dostęp do bezpłatnych testów

Anna Machowska
Anna Machowska
Urząd Gminy w Niechlowie
Gmina Niechlów przystąpiła do koalicji samorządów na rzecz profilaktyki raka jelita grubego. To dobra wiadomość dla mieszkańców. Dzięki temu bowiem będą mieć zapewniony dostęp do bezpłatnych testów na krew utajoną w kale. Pozwalają one szybko i bezboleśnie wykonać badanie, dzięki któremu zyskuje się informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego.

Do gminy Niechlów trafi 100 takich testów. Zostaną rozdysponowane wśród zainteresowanych i kwalifikujących się do udziału w programie mieszkańców. Jeśli jednak chętnych będzie większe samorządowcy deklarują, że będą zabiegać o ich zwiększenie.

Program na rzecz profilaktyki raka jelita grubego został zainicjowany przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski we Wrocławiu we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród dolnośląskich samorządów.

Pełniący obowiązki wójta gminy Niechlów Michał Frąckowiak akt przystąpienia do koalicji podpisał w środę, 10 marca z goszczącym z tej okazji w gminie Marcinem Krzyżanowskim, wicemarszałkiem urzędu marszałkowskiego.

- Nowotwór jelita grubego to odmiana, która daje o sobie znać w bardzo zaawansowanym stadium. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza profilaktyka i szerzenie programów, takich jak ten - podkreślił wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Wykonanie testów to pierwszy krok w diagnostyce raka jelita grubego. Mieszkańcy, u których wynik okaże się pozytywny trafią na kolejne badania onkologiczne w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.

- Cieszę się, że wspólnie możemy podjąć działania w tak ważnej sprawie, jaką jest zdrowie mieszkańców naszej gminy - mówi Michał Frąckowiak.

Dodajmy jeszcze, że w programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

• osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,

• osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego

• osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto