Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Jemielno. Pamiętacie wielkie otwarcie mostu w Ciechanowie? [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
Most w Ciechanowie odmienił życie nie tylko mieszkańców okolicznych wsi, ale całego regionu. Pamiętacie, jego huczne otwarcie 10 września 2012 roku? Co prawda, wykonawcy - konsorcjum firm Mosty Łódź i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor - opuścili go już dwa miesiące wcześniej, ale ze względu na przedłużające się procedury związane z odbiorami wciąż nie mógł być oddany do użytku. Dostępu do niego broniły nie tylko stojące na drogach znaki, ale też ochroniarze, którzy pilnowali wjazdu w dzień i w nocy.

W końcu 10 września 2012 roku został otwarty. W uroczystości wzięli udział okoliczni samorządowcy, a także ówczesny marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec oraz parlamentarzysta Grzegorz Schetyna.

Pierwsze wzmianki o potrzebie budowy mostu w tym miejscu pojawiły się w prasie już na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Przez lata podobnych pomysłów było zresztą wiele, ale zawsze coś stanęło na przeszkodzie ich realizacji. Przeważnie był to brak pieniędzy.

Sytuacja zmieniła się dopiero w marcu 2010 roku. Do Ciechanowa wjechały wielkie dźwigi i koparki. Prace postępowały szybko. Zapowiadano nawet, że most będzie gotowy już w 2011 roku, ale pojawiła się powódź. Na szczęście później budowlańcy mogli już pracować bez przeszkód.

Budżet całego przedsięwzięcia wyniósł 74 mln zł, z czego blisko 31 mln zł to dofinansowanie uzyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostała część środków pochodziła z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

- Budowa mostu na Odrze w ciągu drogi wojewódzkiej nr 323 to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla mieszkańców miejscowości położonych po obu brzegach Odry – przekonywał ówczesy Roman Głowaczewski, dyrektor DSDiK we Wrocławiu. - Mieszkańcy powiatu górowskiego będą mogli starać się o zatrudnienie w Kombinacie Górniczo – Hutniczym Miedzi lub licznych zakładach, które obsługują kopalnię, zaś mieszkańcy miejscowości położonych po drugiej stronie Odry zyskają szybki dostęp do terenów rekreacyjnych i agroturystycznych. Poprawią się również warunki życia w Głogowie i Ścinawie, bowiem nowy most przejmie na siebie 1/3 ruchu osobowego, jaki odbywa się po przeprawach w ścisłych centrach historycznych tych miejscowości.

Dane techniczne mostu w Ciechanowie:

Długość: 525 m (wraz z drogami dojazdowymi: 1.695 m)
Szerokość: 5 m
Szerokość jezdni: 8 m
Szerokość ciągu pieszo – rowerowego: 4 m
Nośność: 50 ton
Ilość przęseł: 9

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto