Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z klasyfikacją maturzystów? Egzaminy nie wcześniej jak w czerwcu

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Arch. naszemiasto.pl
W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły i przedszkola, a egzaminy ósmoklasistów i matury zorganizowane zostaną najwcześniej w czerwcu. Co w takim razie z klasyfikacją maturzystów, którzy lada moment kończą naukę?

Najbardziej nerwowe chwile oraz niepewność, co wydarzy się w najbliższych dniach, przeżywali właśnie uczniowie przygotowujący się do egzaminu ósmoklasisty oraz matury. Ten pierwszy miał odbyć się lada moment, bo od 21 do 23 kwietnia. Młodzież, zarówno kształcąca się w ostatnich klasach szkół podstawowych, jak i kończąca edukację w szkołach średnich, z którą rozmawialiśmy przed decyzją o przesunięciu egzaminów, podkreślała, że najbardziej dotkliwa jest dla niej niepewność. Zewsząd docierają bowiem informacje o szerzącym się koronawirusie oraz tym, że nadal trzeba stosować szczególne środki ostrożności w związku z pandemią. Co w takim razie z ich egzaminami?

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej przedstawicieli rządu na czele z premierem Mateuszem Morawieckim zakomunikowano, że odbędą się najwcześniej w czerwcu.

- O nowym terminie poinformujemy z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem - zapowiedział podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Minister poinformował jednocześnie, że jeśli uda się wcielić w życie czerwcowy termin, wówczas nastąpią zmiany w terminach rekrutacji do szkół średnich oraz na uczelnie. Zapewnił jednocześnie, że na inne ewentualności ministerstwo rozważa różne scenariusze. Okazuje się, że Ministerstwo Edukacji Narodowej bierze np. pod uwagę możliwość rezygnacji z części ustnej egzaminu maturalnego. Przypomnijmy, że tu w grę wchodzą dwa egzaminy: z języka polskiego i obcego. O ostatecznej decyzji młodzież ma również zostać poinformowana odpowiednio wcześniej.

Szkoły na ten moment prowadzą edukację na odległość. Nauczyciele wykorzystują różne możliwości zdalnych kontaktów z uczniami.

- Kluczowym elementem jest oczywiście dziennik elektroniczny. W naszej szkole zajęcia prężnie odbywają się m.in. za pośrednictwem platformy Moodle - mówi Arleta Adamczak-Puk, dyrektorka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie. - Nauczyciele przesyłają uczniom również prezentacje czy nagrania filmowe.

Tymczasem teraz najbardziej naglącą sprawą jest klasyfikacja maturzystów, którzy zgodnie z obowiązującym harmonogramem roku szkolnego 2019/2020, naukę kończą w piątek 24 kwietnia. Do tego czasu szkoły muszą przeprowadzić klasyfikację ocen młodzieży, która za moment kończy kształcenie w liceach oraz technikach.

- Nie będzie z tym problemu, bowiem klasyfikacyjną radę pedagogiczną zorganizujemy na zasadzie telekonferencji. W obecnej sytuacji dopuszczalne jest takie rozwiązanie - uspokaja Arleta Adamczak-Puk.

- 16 kwietnia odbędzie się klasyfikacyjna rada pedagogiczna online. Świadectwa będziemy drukować. Jak i kiedy je przekażemy, to jeszcze musimy dopracować, aby odbyło się to zgodnie z prawem - mówi Renata Perek, dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie. Uspokaja również, że szkoła dobrze radzi sobie ze zdalną edukacją. Nauczyciele i uczniowie musieli przetestować działanie platform edukacyjnych, sposoby skutecznego komunikowania i sposoby szybkiego usuwania pojawiających się problemów.

Uczniowie ósmych klas podstawówek nie kończą zajęć wcześniej, dlatego na ten moment szkoły nie muszą myśleć jeszcze o zatwierdzaniu ich ocen.

Zarówno do ósmoklasistów, jak tegorocznych maturzystów płyną liczne słowa wsparcia oraz rady, by wykorzystali dodatkowy czas na przygotowania do egzaminów.

- Drodzy Maturzyści, wykorzystajcie ten czas, te przysłowiowe „100 dni więcej” i zaplanujcie go dobrze, aby to nie był czas stracony. Mówi się, że dobra organizacja to połowa sukcesu. I ja Wam tego życzę. Sukcesu! Ale przede wszystkim życzę nam wszystkim, aby była nam znowu dana możliwość realizacji naszych planów, spełniania marzeń, dążenia do wyznaczonych celów. Musimy wierzyć, że „jeszcze będzie pięknie”! - mówi Barbara Tarka-Powęska, pedagog w Zespole Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie.

W ramach przygotowań można sięgnąć m.in. do egzaminacyjnych arkuszy z poprzednich lat. Dostępne są m.in. na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu (oke.poznan.pl).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto