Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz bez problemu znaleźć pracę? Ze znajomością języka niemieckiego szybko zdobędziesz zatrudnienie

OPRAC.:
Maciej Mituła
Maciej Mituła
Coraz więcej firm z krajów niemieckojęzycznych inwestuje w Polsce, otwierając swoje biura i zakłady. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na pracowników, którzy posiadają znajomość języka niemieckiego. Na rynku brakuje jednak wystarczającej liczby pracowników, którzy posługują się tym językiem, dlatego oferowane wynagrodzenia bywają atrakcyjne.

Jak wynika z analizy procesów rekrutacyjnych pod kątem popularności języków obcych przeprowadzonego przez ekspertów z firmy doradztwa personalnego HRK, podstawą wszelkich rekrutacji jest znajomość języka angielskiego.

Warto jednak zaznaczyć, że na przestrzeni lat wzrosły oczekiwania pracodawców co do poziomu jego znajomości. W 4 na 5 ofertach pracy wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie C1/C2. Z kolei w 2 na 5 ogłoszeniach konieczna jest znajomość słownictwa biznesowego czy technicznego.

Warto przeczytać:

Szczególna uwagą na ten aspekt zwracają firmy, gdzie komunikacja ma charakter międzynarodowy lub obowiązki są związane pracą na dokumentach technicznych sporządzonych w obcym języku.

Język angielski jest również traktowany na równi z poziomem języka ojczystego zwłaszcza w branży SSC/BPO.

W wraz ze wzrostem inwestycji pochodzących z krajów Europy Zachodniej (przede wszystkim z Niemiec, Austrii czy Szwajcarii) na znaczeniu zyskuje drugi język – niemiecki.

Większość firm z kapitałem niemieckim, w ogłoszeniach o pracę podaje wymóg zaawansowanej znajomości języka niemieckiego. Taki wymóg można dotyczy stanowisk np.: z obsługą klienta, tzw. call center.

- Najczęściej znajomości języka niemieckiego poszukują pracodawcy z branży finansów, księgowości, obsługi klienta, HR oraz wsparcia IT. Ze względu na brak pracowników z tą umiejętnością, oferowane wynagrodzenie bywa naprawdę atrakcyjne – wskazuje Ewa Trojak, ekspert z HRK SSC/BPO.

Oferowane wynagrodzenie zależne jest od branży – najlepiej opłacani są specjaliści IT, specjaliści z branży finansowej oraz księgowości. Na jego wysokość wpływ ma również staż pracy oraz lokalizacja.

Warto przeczytać:

- Wyłączając stanowiska z branży IT, specjalista w Warszawie może liczyć na wynagrodzenie powyżej 6 000 zł brutto, a starszy specjalista nawet do 10 000 zł brutto. Z kolei w Krakowie, Gdańsku czy Poznaniu stawki te mogą być niższe, ale wraz z upływem czasu będą się one zrównywać z tymi oferowanymi w stolicy – dodaje ekspertka.

Według wszelkich przewidywań ekspertów rynku pracy, zapotrzebowanie na pracowników ze znajomością języka niemieckiego wciąż będzie rosnąć. Jakość usług świadczona przez zlokalizowane w Polsce centra usług wspólnych jest obecnie bardzo wysoko oceniania, przez co polski rynek wciąż jest atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów, nawet pomimo rosnących kosztów pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz bez problemu znaleźć pracę? Ze znajomością języka niemieckiego szybko zdobędziesz zatrudnienie - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto