MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Były wicestarosta powiatu górowskiego z prokuratorskimi zarzutami. Chodzi o budowę składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej

RED
Prokuratorskie zarzuty wobec Grzegorza K., byłego wicestarosty powiatu górowskiego
Prokuratorskie zarzuty wobec Grzegorza K., byłego wicestarosty powiatu górowskiego MACH
Prokuratura Okręgowa w Legnicy zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Rejonowego w Głogowie akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi K. - byłemu wicestaroście powiatu Górowskiego o przekroczenie uprawnień podczas prowadzonego postępowania administracyjnego.

Sąd Rejonowy w Głogowie zajmie się sprawą Grzegorza K.(41 l.), byłego już wicestarosty powiatu górowskiego, który został oskarżony o przekroczenie uprawnień.
Według ustaleń prokuratury do zdarzenia doszło w roku 2019. W tym okresie Grzegorz K. pełnił funkcję wicestarosty powiatu górowskiego. Oskarżony, w ramach swoich obowiązków, nadzorował w Starostwie Powiatowym w Górze Wydział Budownictwa, Architektury i Ochrony Środowiska.
Jak ustalono w toku śledztwa, Grzegorz K. po otrzymaniu akt postępowania administracyjnego związanego z wydaniem decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej podmiotowi gospodarczemu pozwolenia na budowę składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej, położonej na terenie Gminy Wąsosz, usunął z akt tej sprawy dwa dokumenty w postaci analiz prawnych z dnia 6 i 19 sierpnia 2019 roku.

- Usunięte dokumenty, sporządzone przez prowadzącego niniejsze postępowanie administracyjne Naczelnika Wydziału Budownictwa, Architektury i Ochrony Środowiska, zawierały negatywne stanowisko w przedmiocie budowy tego składowiska - informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy. - Z analiz tych wynikało bowiem, że należy odmówić wydania pozwolenia na budowę składowiska odpadów, gdyż jego budowa nie została określona w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami. Z zebranych dowodów wynika, że do usunięcia przedmiotowych dokumentów doszło po przekazaniu akt tej sprawy administracyjnej oskarżonemu.

Usunięcie tych dokumentów przez Grzegorza K. z akt prowadzonego postępowania stanowiło nadużycie uprawnień przez oskarżonego jako wicestarostę, a zatem funkcjonariusza publicznego i jako takie wyczerpało znamiona przestępstwa z artykułu 231 paragraf 1 kodeksu karnego i artykułu 276 kodeksu karnego. Brakujące dokumenty zawierały takie okoliczności prawne, które miały znaczenie przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie administracyjnej, a także w trakcie rozstrzygnięć odwoławczych.
Na podstawie akt niniejszego postępowania administracyjnego Starosta Powiatu Górowskiego w dniu 11 września 2019 roku wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej.

Zarzut aktu oskarżenia

Prokurator oskarżył Grzegorza K. o przekroczenie uprawnień i usunięcie z akt sprawy administracyjnej dwóch dokumentów, którymi nie miał prawa wyłącznie rozporządzać, a zatem o przestępstwo przeciwko działalności instytucji samorządu terytorialnego oraz przeciwko dokumentom, na szkodę interesu publicznego i prywatnego mieszkańców Gminy Wąsosz.

- Przesłuchany w charakterze podejrzanego Grzegorz K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i odmówił składania wyjaśnień - dodaje rzeczniczka prokuratury.

Za zarzucane oskarżonemu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Działania pozakarne prokuratora

Prokuratura Okręgowa w Legnicy podjęła działania pozakarne, mające na celu wzruszenie decyzji administracyjnej z dnia 11 września 2019 roku zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej. W tym celu prokurator zgłosił swój udział w tym postępowaniu, a następnie skierował 4 października 2019 roku odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego od wydanej w tej sprawie decyzji, wnosząc o jej uchylenie. Postępowanie sądowo-administracyjne w niniejszej sprawie jest w toku.

Grzegorz K. pełnił obowiązki wicestarosty powiatu górowskiego od marca 2019 do maja 2020. Pod koniec grudnia 2020 został sekretarzem gminy Jemielno, gdzie pracował cztery miesiące. Jest radnym powiatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto