Były wicestarosta powiatu górowskiego z prokuratorskimi zarzutami. Chodzi o budowę składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej

RED
Prokuratorskie zarzuty wobec Grzegorza K., byłego wicestarosty powiatu górowskiego
Prokuratorskie zarzuty wobec Grzegorza K., byłego wicestarosty powiatu górowskiego MACH
Udostępnij:
Prokuratura Okręgowa w Legnicy zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Rejonowego w Głogowie akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi K. - byłemu wicestaroście powiatu Górowskiego o przekroczenie uprawnień podczas prowadzonego postępowania administracyjnego.

Sąd Rejonowy w Głogowie zajmie się sprawą Grzegorza K.(41 l.), byłego już wicestarosty powiatu górowskiego, który został oskarżony o przekroczenie uprawnień.
Według ustaleń prokuratury do zdarzenia doszło w roku 2019. W tym okresie Grzegorz K. pełnił funkcję wicestarosty powiatu górowskiego. Oskarżony, w ramach swoich obowiązków, nadzorował w Starostwie Powiatowym w Górze Wydział Budownictwa, Architektury i Ochrony Środowiska.
Jak ustalono w toku śledztwa, Grzegorz K. po otrzymaniu akt postępowania administracyjnego związanego z wydaniem decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej podmiotowi gospodarczemu pozwolenia na budowę składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej, położonej na terenie Gminy Wąsosz, usunął z akt tej sprawy dwa dokumenty w postaci analiz prawnych z dnia 6 i 19 sierpnia 2019 roku.

- Usunięte dokumenty, sporządzone przez prowadzącego niniejsze postępowanie administracyjne Naczelnika Wydziału Budownictwa, Architektury i Ochrony Środowiska, zawierały negatywne stanowisko w przedmiocie budowy tego składowiska - informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy. - Z analiz tych wynikało bowiem, że należy odmówić wydania pozwolenia na budowę składowiska odpadów, gdyż jego budowa nie została określona w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami. Z zebranych dowodów wynika, że do usunięcia przedmiotowych dokumentów doszło po przekazaniu akt tej sprawy administracyjnej oskarżonemu.

Usunięcie tych dokumentów przez Grzegorza K. z akt prowadzonego postępowania stanowiło nadużycie uprawnień przez oskarżonego jako wicestarostę, a zatem funkcjonariusza publicznego i jako takie wyczerpało znamiona przestępstwa z artykułu 231 paragraf 1 kodeksu karnego i artykułu 276 kodeksu karnego. Brakujące dokumenty zawierały takie okoliczności prawne, które miały znaczenie przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie administracyjnej, a także w trakcie rozstrzygnięć odwoławczych.
Na podstawie akt niniejszego postępowania administracyjnego Starosta Powiatu Górowskiego w dniu 11 września 2019 roku wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej.

Zarzut aktu oskarżenia

Prokurator oskarżył Grzegorza K. o przekroczenie uprawnień i usunięcie z akt sprawy administracyjnej dwóch dokumentów, którymi nie miał prawa wyłącznie rozporządzać, a zatem o przestępstwo przeciwko działalności instytucji samorządu terytorialnego oraz przeciwko dokumentom, na szkodę interesu publicznego i prywatnego mieszkańców Gminy Wąsosz.

- Przesłuchany w charakterze podejrzanego Grzegorz K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i odmówił składania wyjaśnień - dodaje rzeczniczka prokuratury.

Za zarzucane oskarżonemu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Działania pozakarne prokuratora

Prokuratura Okręgowa w Legnicy podjęła działania pozakarne, mające na celu wzruszenie decyzji administracyjnej z dnia 11 września 2019 roku zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej. W tym celu prokurator zgłosił swój udział w tym postępowaniu, a następnie skierował 4 października 2019 roku odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego od wydanej w tej sprawie decyzji, wnosząc o jej uchylenie. Postępowanie sądowo-administracyjne w niniejszej sprawie jest w toku.

Grzegorz K. pełnił obowiązki wicestarosty powiatu górowskiego od marca 2019 do maja 2020. Pod koniec grudnia 2020 został sekretarzem gminy Jemielno, gdzie pracował cztery miesiące. Jest radnym powiatu.

Pokolenie Z Dobry, ale szybki klient

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie