Spis treści
Włosi zbudują most na Sycylię? Kolejny krok w stronę realizacji planu
Chęć połączenia jednej z najpopularniejszych włoskich wysp – Sycylii, z resztą kraju nie jest nowym pomysłem – już w starożytności wpadli na to Rzymianie, później entuzjastą tego pomysłu byli m.in. Benito Mussolini czy Silvio Berlusconi. Z planu jednak zrezygnowano… aż do teraz. Nowy minister infrastruktury i transportu, Matteo Salvini, w rozmowie z włoską stacją Rai przyznał, że „jego celem jest rozpoczęcie budowy mostu w ciągu najbliższych pięciu lat”.
Rozmawiamy o moście nad Cieśniną Mesyńską od dekad. Od 1981 roku wydano setki milionów euro, a nie osiągnięto niczego. Zamierzamy przejść od słów do czynów. W ciągu najbliższych pięciu lat jednym z moich celów jest rozpoczęcie budowy mostu nad cieśniną – zapowiedział Salvini.
Wydaje się, że wcielenie tego pomysłu w życie jest coraz bliżej – gabinet premier Giorgii Meloni zatwierdził już dekret mający przywrócić plan budowy mostu. Konstrukcja miałaby mieć ponad 3 km długości i połączyć Sycylię z Kalabrią, zlokalizowaną na kontynentalnej części kraju.
Chociaż głównym argumentem przeciw przedsięwzięciu są jego ogromne koszty, i na to minister znalazł odpowiedź:
Przeładunek promów, oprócz zanieczyszczenia i straty czasu, kosztuje ludzi w ciągu roku więcej niż kosztowałaby budowa mostu – powiedział polityk.
Zagrożenie sejsmiczne dużym problemem
Okazuje się, że wysokie koszty nie są jedynym problemem – rozwiązania wymagają też kwestie bezpieczeństwa, bowiem w 2021 roku na dnie Cieśniny Mesyńskiej znaleziono uskok, który ponad 100 lat temu doprowadził do trzęsienia ziemi, w efekcie odbierając życie ok. 120 tys. osób.
Chorwacja połączyła Pelješac z resztą kraju. Konstrukcja robi wrażenie
Efektami podobnej inwestycji pochwalili się już Chorwaci, którzy pod koniec lipca 2022 roku otworzyli most Pelješac. Konstrukcja łączy półwysep Pelješac z pozostałą częścią kraju. Budowa mierzącego niemal 2,5 km mostu trwała od 2007 roku. Podobnie jak w przypadku Włoch, chorwacka inwestycja wymagała zastosowania innowacyjnych rozwiązań (m.in. ze względu na niebezpieczeństwo sejsmiczne).

W Chorwacji zdecydowano się na podobne rozwiązanie. Wikipedia.org / Ponor / CC BY-SA 4.0
- Pływające miasto w formie żółwia w Arabii Saudyjskiej? Wizja zachwyciła internautów
- Wenecja na razie nie wprowadzi opłaty turystycznej, ale nie rezygnuje z pomysłu
- Szwajcarski pociąg w Księdze Rekordów Guinnessa. Jest ogromny
- Turcja pobiła rekord. Takiego cudu inżynierii nie ma nigdzie indziej na świecie
Źródło: euractiv.pl
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?