Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełcz Wielki. Konserwator ma plany związane z pałacem. Jakie działania podjął w sprawie zabytku w Bełczu Wielkim? [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
archiwum nasze miasto
Na profilu facebookowym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pojawiła się dziś (25 lutego) informacja dotycząca pałacu w Bełczu Wielkim. Konserwator informuje o działaniach, jakie zostały podjęte w ostatnim czasie w sprawie niszczejącego zabytku w gminie Niechlów.

- Obecnie Prokurator Rejonowy w Głogowie w wyniku naszego wniosku podjął śledztwo z art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w celu ustalenia osób odpowiedzialnych za zniszczenie pałacu lub przyczynienie się do jego zniszczenia lub znacznego uszkodzenia – czytamy w opublikowanej informacji.

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje też, że obok postępowania karnego w porozumieniu z przedstawicielami gminy Niechlów prowadzi działania nabycie obiektu lub jego przejęcie przez potencjalnego inwestora.

- W rozmowach pod uwagę bierzemy dwa rozwiązania. Pierwsza opcja to porozumienie się z wierzycielami. Druga, w kierunku której bardziej się skłaniamy, to złożenie wniosku o wykreślenie spółki, do której obecnie należy budynek, jako właściciela obiektu. Są ku temu pełne podstawy. Wówczas pałac przeszedłby na rzecz skarbu państwa – mówi Michał Frąckowiak, zastępca wójta gminy Niechlów.

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przypomina, że podejmował czynności przymuszające wobec właściciela pałacu. W latach 2014 -2017 konserwator wydał trzy decyzje nakazujące wykonanie prac przy obiekcie, a wszystkie dotyczyły wykonania remontu dachu i zabezpieczenia go. Niestety, okazały się nieskuteczne. Dlaczego?

Po wydaniu decyzji obiekt przechodził na własność innej spółki, co zmuszało do podjęcia działań na nowo, skierowanych wobec nowego właściciela.

Sądną datą dla zabytku w Bełczu Wielkim był 16 maja 2016 r., gdy w budynku wybuchł pożar, który najprawdopodobniej był efektem podpalenia. Spłonęła więźba dachowa i dach.

- Obecny właściciel od 2016 r. nie wykazuje żadnego zainteresowania obiektem, a kontakt z władzami spółki jest utrudniony ponieważ spółka będąca właścicielem obiektu nie posiada ustanowionego zarządu, który mógłby w jej imieniu działać. DWKZ złożył wniosek do właściwego Sądu Rejonowego Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego o wszczęcie postępowania przymuszającego wobec wspólników spółki do ustanowienia zarządu i zastosowania grzywny w celu przymuszenia – czytamy na FB Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Bełcz Wielki. Konserwator ma plany związane z pałacem. Jakie...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto