Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra. Kokoszka zwyczajna wstrzymała prace na zbiorniku. To ptak pod ścisłą ochroną. Trzeba czekać do zakończenia okresu lęgowego [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)/ archiwum
W połowie maja br. budowlańcy mieli rozpocząć prace związane z budową strefy wypoczynku na zbiorniku wodnym przy Ośrodku Kultury Fizycznej w Górze i znajdującym się wokół niego terenie. Roboty zostały jednak wstrzymane, bo okazało się, że gniazduje tam kokoszka zwyczajna, zwana wcześniej kurką wodą, a to zwierzę będące pod ścisłą ochroną. Co więcej, ptaki te mają obecnie okres lęgowy.

- Po opinii ornitologa zdecydowaliśmy się na wstrzymanie inwestycji aż do zakończenia okresu lęgowego kokoszki zwyczajnej. Ten przypada na 31 lipca – mówi Piotr Głowacki, naczelnik wydziału planowania i realizacji inwestycji w UMiG w Górze. - Obecnie gniazduje tam cała rodzina. Małe już się wykluły, ale okazuje się, że ptak ten w okresie lęgowym może jeszcze kilkukrotnie złożyć jaja. Musimy więc czekać.

Piotr Głowacki podkreśla, że pod koniec lipca ornitolog po raz kolejny dokona przeglądu i na podstawie jego opinii zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu robót.

- Inwestycja miała być gotowa do 30 września br., ale jak będzie w tej sytuacji nie wiadomo – dodaje P. Głowacki.

Wykonawcą całego przedsięwzięcia, które nosi nazwę ,,Zagospodarowanie strefy wypoczynku - park i zbiornik wodny przy ul. Sportowej – Mickiewicza w Górze”, jest firma MI-DAN Sp. z o.o. z Wrocławia.
Inwestycja będzie kosztować gminę 1 mln 478 tys. zł. Samorządowi udało się jednak pozyskać dofinansowanie na ten cel. To 76 tys. zł, które pozyskano przez LGD „Ujście Baryczy”, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Nowe miejsce wypoczynku zapowiada się naprawdę atrakcyjnie. Jego znakiem rozpoznawczym stanie się najpewniej duży, betonowy napis Góra, który w nocy będzie podświetlany. Pojawić się tam mają także drzewa wiśniowe, które w czasie kwitnienia stworzą niepowtarzalną, bajkową wręcz scenerię.

W naszej galerii oprócz aktualnych zdjęć tego miejsca znajdziecie też przygotowaną na zlecenie gminy wizualizację. Powstała ona w 2018 roku i po uwagach konserwatora zabytków została jednak odrobinę zmieniona np. widniejące tam chodniki będą miały inną nawierzchnię, bo szutrową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto