18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd się bierze astygmatyzm?

abcZdrowie.pl
by Wendy Cope (flickr)
Astygmatyzm należy do najczęstszych wad wzroku. Sprawdź, skąd bierze się ta nieprawidłowość.

Astygmatyzm jest jedną z najczęstszych wad wzroku. Przeważnie występuje wraz z innymi nieprawidłowościami, takimi jak nadwzroczność lub krótkowzroczność. W jego wyniku wpadająca do oka wiązka promieni zamiast łączyć się w jednym punkcie, przechodzi przez dwie linie ogniskowe w dwóch prostopadłych płaszczyznach. Co powoduje astygmatyzm i jak można go skorygować?

Najczęstsze przyczyny astygmatyzmu

Astygmatyzm może wynikać z nieprawidłowej budowy rogówki, czyli struktury oka odpowiedzialnej za załamywanie promieni. Zmieniona rogówka, nazywana niezborną, posiada dwa promienie krzywizny. Zdrowa struktura przypomina wycinek idealnej kuli, podczas gdy zmieniona – wycinek bryły o jajowatym kształcie.

Zborna rogówka charakteryzuje się występowaniem dwóch głównych południków – pionowego i poziomego – w największym stopniu różniących się promieniami krzywizny. Południki te wyznaczają oś astygmatyzmu. Wiązka promieni, która pada wzdłuż jednej osi, załamywana jest z odmienną mocą niż ta padająca wzdłuż osi względem niej prostopadłej.

Żaden człowiek nie posiada idealnie okrągłej rogówki, więc w pewnym sensie każdy wykazuje niezborność. Jednak o zaburzeniach wzroku mówić można dopiero po deformacji określonego stopnia.

Z astygmatyzmem najczęściej się rodzimy. Czasem występuje on w towarzystwie innych wad wzroku, takich jak krótkowzroczność – w sytuacji takiej mamy do czynienia z niezbornością złożoną.

Astygmatyzm może być także nieprawidłowością nabytą, rozwijającą się na przykład wskutek mechanicznego uszkodzenia rogówki. Jakiekolwiek uszkodzenie struktury prowadzić może do powstania blizny oraz deformacji rogówki. Ubytki takie powstawać mogą m.in. w przypadku interwencji chirurgicznych w obrębie narządu wzroku.

Objawy astygmatyzmu

Astygmatyk widzi w sposób nieostry. Wiele osób porównuje to zjawisko do obrazu, który zobaczyć można w gabinecie luster. Chory zwykle nie dostrzega różnic w kącie nachylenia obiektów, ma problemy z wyczuciem przestrzeni i widzeniem linii prostych, które są dla niego krzywe.

Schorzenie u dzieci rozpoznawane jest, gdy część liter widzą one prawidłowo, a część nie. Najczęściej mylone są litery „O” i „D” oraz „F” i „P”. Dokładna diagnoza wymaga badania przeprowadzonego za pomocą oftalmometru Javala. W czasie testu na rogówkę rzucane są dwa obrazki, które zostają przez nią odbite. Pacjent proszony jest o ułożenie tych obrazków. W ten sposób lekarz jest w stanie ocenić krzywiznę rogówki.

Leczenie astygmatyzmu

Wadę wzroku koryguje się przy pomocy okularów torycznych, odpowiednio dopasowanych przez okulistę. Wzrok poprawić można także za sprawą soczewek kontaktowych – najkorzystniejsze są dla osób z niezbornością pourazową. Przylegają do powierzchni rogówki, wygładzając ją. Ogólnie zalecane są miękkie soczewki toryczne lub twarde soczewki kontaktowe. Zaawansowany astygmatyzm wymaga stosowania soczewek twardych.

W najcięższych przypadkach możliwe jest leczenie operacyjne astygmatyzmu. Przeważnie stosuje się zabiegi laserowe – PRK i LASIK. Pierwszy z nich polega na odpowiednim wymodelowaniu rogówki, która w rezultacie może prawidłowo ogniskować obraz na siatkówkę. Zabieg PRK, czyli keratektomia fotorefrakcyjna, skupia się na centralnej części rogówki, skutkując precyzyjniejszym ogniskowaniem obrazu na siatkówkę.

Astygmatyzm można wyleczyć w czasie operacji zaćmy. Zabieg taki polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką toryczną. Kilka dekad temu w leczeniu astygmatyzmu wykorzystywano keratotomię promienistą. W jej trakcie wykonywano kilka nacięć w rogówce, co skutkowało zmianą siły ogniskowania.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto