Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Co nowego dla studenta

Violetta Pietrzak
W Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej będzie można studiować też kosmetologię
W Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej będzie można studiować też kosmetologię Marcin Oliva Soto
Na studentów w Jeleniej Górze czekają kolejne nowe kierunki i wiele udogodnień. Z roku na rok powiększa się oferta miejscowych uczelni.

Interesujący kierunek przygotowała Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa. Na Wydziale Przyrodniczym otworzy w tym roku kosmetologię i przyjmie na nią 75 studentów.

Czy będzie tylu chętnych, aby szkolić się w tym kierunku? Jeszcze nie wiadomo. Ubiegłoroczne nowości cieszyły się zróżnicowanym zainteresowaniem.

Dziennikarstwo było bardzo popularne. Studiuje na nim w tej chwili prawie 80 osób. - Ale już historia z archiwistyką, którą planowaliśmy otworzyć, nie ruszyła, bo nie było zbyt wielu chętnych - przyznaje Grażyna Malczuk, kanclerz uczelni.

Ale nowe kierunki to nie wszystko, co KPSW przygotowała dla studentów.

- Oddaliśmy do użytku też halę sportową, salę fitness i klub studencki - dodaje Grażyna Malczuk. Żacy uzyskali więc dobre warunki do ćwiczeń, ale mają też gdzie się pobawić. Wszystko znajduje się niemal w jednym miejscu - na terenie kampusu.

Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w tym roku zaproponuje nowe kierunki na studiach podyplomowych. - Na pewno będzie to szeroka oferta - mówi Aneta Salus z Działu Informacji i Rozwoju UE. Nie może jednak jeszcze w tej chwili zdradzać, jakie dokładnie będą to kierunki. Zatwierdzone bowiem zostaną dopiero pod koniec kwietnia.

Oferta studiów podyplomowych na tej uczelni powiększa się systematycznie. Powód, dla którego otwiera się wciąż nowe kierunki, jest prosty: takie zajęcia dają konkretne umiejętności i kształcą w wąskiej dziedzinie. A takie właśnie kwalifikacje są mile widziane przy poszukiwaniu pracy.

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze nie otwiera żadnego nowego kierunku. - Te, które mamy, są atrakcyjne i potrzebne - wyjaśnia Maciej Pawłowski, dyrektor Ośrodka. Twierdzi, że nie powinno się na siłę szukać nowych kierunków, po których na przykład trudno o pracę.

Uczelnia ta kusi jednak czym innym. Przeznacza duże kwoty na działalność studencką. Maciej Pawłowski zapewnia, że jeśli ktoś będzie miał pomysł na jakieś badania czy ciekawą akcję, to ze strony uczelni barier finansowych na pewno nie napotka.

Ta bowiem na działalność studencką przeznacza rocznie około 3 milionów złotych. - Wystarczy tylko sygnał od studentów, że chcą coś robić - dodaje Pawłowski.

Jelenia Góra, która przez długi czas pozostawała na uboczu wielkich ośrodków akademickich, powoli zaczyna z nimi konkurować. Małe ośrodki akademickie znajdują swoje uznanie wśród licealistów.
Coraz więcej osób, które kończą liceum w Jeleniej Górze, postanawia zostać w swoim mieście także na czas studiów.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto