Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GÓRA. Pierwsze miejsce dla Wieży Głogowskiej w konkursie „Inwestycja Roku” [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
Rewitalizacja budynku Wieży Głogowskiej w Górze zdobyła pierwsze miejsce w kategorii obiekty historyczne ogólnopolskiego konkursu „Inwestycja Roku”. Nowy blask górowskiemu zabytkowi nadała wrocławska firma BBI Budownictwo Sp. z o.o.

Prace prowadzone były w drugiej połowie 2017 roku, a wieżę oficjalnie otwarto dla zwiedzających w styczniu ubiegłego roku przy okazji uroczystości powrotu ziemi górowskiej do macierzy.

- Organizatorem konkursu była Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami, a celem było promowanie i wspieranie inwestycji wyróżniających się wyjątkowymi rozwiązaniami w obszarach takich jak m. in: energooszczędność, zagospodarowanie urbanistyczne, funkcjonalność i użyteczność – informuje Irena Krzyszkiewicz, burmistrz Góry.

Wieża przez wiele lat była nieczynna ze względu na zły stan techniczny. Gminie udało się jednak pozyskać dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na jej rewitalizację. Inwestycja kosztowała ponad 485 tys. zł, z czego ponad 221 tys. zł stanowiło dofinansowanie.

W ramach rewitalizacji m.in. naprawiono schody, stropy i drzwi wejściowe, wymieniono podłogi, oczyszczono całą powierzchnię murów, wykonano oświetlenie przejścia w tunelu i wyremontowano zegar.

Dziś zabytkową wieżę zwiedzać może każdy (indywidualnie lub grupowo) i to nieodpłatnie. Wystarczy tylko wcześniej zgłosić taką chęć w Domu Kultury w Górze. Wieża czynna jest dla zwiedzających w środy i czwartki w godz. od 12. 00 do 15.00 oraz w pierwszą i trzecią sobotę każdego miesiąca. Ponadto w drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca w godz. od 14.00 do 17.00. Liczba osób jednocześnie przebywająca w wieży nie może przekroczyć 15, a dzieci i młodzież do lat 15 mogą wejść tylko pod opieką osoby dorosłej.

Wieża, która wybudowana została w XV wieku, jest najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta. Jest ciekawa nie tylko ze względów architektonicznych. Była wszak niemym świadkiem długiej historii, także tych mrocznych. To pod nią odbył się w XVII w. ostatni w księstwie głogowski proces o czary. Na śmierć przez rozczłonkowanie i spalenie na stosie skazano wówczas miejskiego grabarza Henniga, którego posądzonego o zatrucie miejskich studni i śmierć wielu górowian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gora.naszemiasto.pl Nasze Miasto