Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do specjalisty? Proszę przyjść za sześć lat [KOLEJKI DO LEKARZY W GŁOGOWIE]

Redakcja
Według ogólnopolskich danych, mimo zmian w systemie ochrony zdrowia, kolejki do specjalistów zamiast maleć - rosną. Na własnej skórze przekonała się o tym pani Barbara z Serbów, która od 2016 roku czekała na wizytę u endokrynologa w lubińskim MCZ.

- Termin wyznaczono mi na 9 kwietnia 2018 roku. Przed wyjazdem do Lubina zadzwoniłam do przychodni z pytaniem, czy wszystko jest w porządku. Okazało się wtedy, że wcale nie jestem zarejestrowana. Rok wcześniej zmienił się bowiem lekarz przyjmujący w MCZ i na listę do niego nie trafiłam już - mówi zrozpaczona kobieta.

W rejetracji zaproponowano jej kolejny termin wizyty. Do endokrynologa zaproszono ją... na sierpnień 2024 roku!

- Jak tak można potraktować pacjenta? Nie mam pieniędzy na prywatne leczenie, a przecież do tego 2024 roku to wszystko może się zdarzyć - mówi rozżalona kobieta.

Skontaktowaliśmy się w sprawie pani Barbary z Miedziowym Centrum Zdrowia, które zapewniło, że sprawdzi problem.

- Pracownicy Rejestracji Centralnej „MCZ” S.A. niezwłocznie podjęli działania związane z przekazaniem informacji o zmianie lekarza zainteresowanym osobom. Zaznaczyć należy, że powyższa sytuacja dotyczyła 665 pacjentek, które były zarejestrowane do ostatniego dnia ustalonej kolejki pacjentów oczekujących, czyli do dnia 14 października 2019 roku. Wyznaczone rejestratorki medyczne, w sposób sukcesywny, informowały telefonicznie o niemożności wykonania świadczenia. O tej sytuacji nie udało się poinformować 35 pacjentek pomimo, co najmniej kilkunastokrotnych prób połączeń telefonicznych na numery wskazane przy procesie rejestracji - mówi Grzegorz Burgiel, rzecznik praw pacjenta w MCZ.

Ciąg dalszy na kolejnej stronie.

Wszędzie kolejki

Nie tylko na wizytę u endokrynologa na fundusz trzeba czekać. W Głogowie latami trwa dostanie się na zabieg operacji zaćmy. Wolne terminy znaleźć można dopiero na lipiec 2022 roku. Prywatnie na taki zabieg czeka się maksymalnie kilka tygodni. Z własnej kieszeni trzeba jednak wyłożyć od 2500 do 4000 złotych. Osoby, których nie stać na taki wydatek, muszą żyć z nadzieją, że nie stracą wzroku do czasu operacji finansowanej przez fundusz zdrowia.

Również wstawienie endoprotezy stawu biodrowego na koszt NFZ nie odbywa się od razu. Wolne terminy znaleźć można na listopad 2019 roku. Endoprotezę stawu kolanowego na fundusz wykonać można w Lubinie. Tam jednak również trzeba czekać do końcówki 2019 roku.

Kolejki, choć nie tak długie, są również na fizjoterapię. O ile w Głogowskim Szpitalu Powiatowym na wizytę czekać trzeba do czerwca tego roku, to już w innych zakładach wolne terminy znaleźć można we wrześniu i październiku, a w MCZ w styczniu 2019 roku. Kilka miesięcy trzeba też czekać na wizytę u ortodonty. Pierwsze wolne terminy na NFZ w Głogowie są we wrześniu. Z kolei chcąc dostać się do diabetologa trzeba liczyć się z oczekiwaniem do sierpnia.

Według ostatnich badań fundacji Watch Health Care, badającej rynek medyczny w Polsce, sytuacja oczekujących na wizyty u lekarzy jest najgorsza od 2012 roku. Po raz pierwszy od tego czasu średni czas oczekiwania na świadczenie przekroczył trzy miesiące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto